Šéfom nového protikorupčného úradu bude žena, vláda odsúhlasila dve kandidátky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
korupcia, putá
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

BRATISLAVA 25. júna (WebNoviny.sk) – Vláda v utorok na post šéfa novovzniknutého Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti odobrila obe kandidátky odporučené výberovou komisiou, konkrétne Zuzanu Dlugošovú a Moniku Filipovú.

O tom, ktorá nakoniec úrad povedie, rozhodne parlament. Advokátka Zuzana Dlugošová, ktorá pôsobila aj na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu, počas svojho vystúpenia pred výberovou komisiou začiatkom júna uviedla, že úrad chce budovať ako dôveryhodnú inštitúciu.

Obsadenie úradu profesionálmi

Chcem, aby verejnosť začala vnímať, že oznamovanie protispoločenskej činnosti nie je donášanie, ale správna vec,“ vyhlásila. Prvou vecou, ktorú by mal nový úrad vykonávať, je podľa nej osveta a informačná kampaň o význame boja proti korupcii.

Úradníčka z ministerstva vnútra Monika Filipová, ktorá je tiež aktívna v občianskom združení Dobrý úradník, si za svoj hlavný cieľ stanovila obsadenie úradu profesionálmi. Za dôležitú považuje osvetu o význame oznamovateľov korupcie, „že to nie je niekto negatívny, kto sa snaží robiť napriek„. Dodala, že medzi jej priority bude patriť spolupráca s občianskym sektorom alebo so zahraničnými inštitúciami.

Komisia vyberala spomedzi 11 kandidátov

Na základe zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorý nadobudol účinnosť začiatkom marca, sa zriadil Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti so sídlom v Bratislave. Úrad má dohliadať predovšetkým na to, aby oznamovatelia korupcie neboli perzekvovaní nadriadenými, napríklad prepustením zo zamestnania.

Dlugošovú a Filipovú vybrala výberová komisia spomedzi 11 kandidátov, ktorí sa uchádzali o post šéfa úradu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Moniku FilipovúZuzana Dlugošová