BRATISLAVA 11. júla (WEBNOVINY) – Stresom v práci trpí takmer šesť z desiatich Slovákov a najčastejšie ho pociťujú niekoľkokrát do týždňa.
Medzi najväčšie spúšťače stresu patria medziľudské vzťahy na pracovisku, neprimerané pracovné zaťaženie a nedostatočné ohodnotenie práce. Slováci sa snažia zmierniť pracovný stres pomocou pozitívneho myslenia, prestávkami v práci, rozhovormi s kolegami a fyzickým pohybom.
V súčasnosti pociťujú ľudia viac stresu v zamestnaní ako v predchádzajúcich rokoch a viac ako polovica si myslí, že zamestnávatelia nevytvárajú také podmienky na pracoviskách, ktoré by viedli k jeho zníženiu. Zistenia vyplynuli z online prieskumu zameraného na stres na pracoviskách, ktorý v júni realizovala prieskumná agentúra GfK na vzorke 800 respondentov.
Vzťahy stresujú ľudí s nižším vzdelaním
„Stresovými situáciami v práci trpia najmä ľudia v produktívnom veku, predovšetkým vo veku od 35 do 44 rokov. Z hľadiska vzdelania sú to skôr ľudia s vysokoškolským vzdelaním a stredoškolským bez maturity. Slovenky sú v práci rovnako vystresované ako ich mužskí kolegovia,“ uviedla Eva Vlčková zo spoločnosti GfK.
Približne 60 percent ľudí, ktorí trpia stresom v práci, ho pociťuje niekoľkokrát týždenne a tento stav uviedli v najvyššej miere ľudia s najnižším stupňom vzdelania. Raz za týždeň pociťuje stres v práci necelá pätina ľudí a ďalšia necelá pätina ho zažíva raz za dva týždne alebo ešte menej často.
Takmer polovica respondentov zažívajúcich stres v práci označila ako jeho spúšťač predovšetkým medziľudské vzťahy a to na všetkých úrovniach riadenia vo firme. Medziľudské vzťahy robia viac vrások na čele ženám, keďže trápia až 54 percent z nich. U mužov je to 47 percent. Vzťahy na pracovisku stresujú najmä ľudí s nižším vzdelaním, s rastúcim stupňom vzdelania postupne klesá ich podiel.
Stresuje aj nedostatočné ohodnotenie práce
Slovákov ďalej stresuje neprimerané pracovné zaťaženie a s tým súvisiaca dĺžka pracovnej doby a nedostatočné ohodnotenie práce, ktoré v prieskume uvádzalo viac žien ako mužov. Z ďalších faktorov spôsobujúcich stres v práci možno uviesť neistotu zamestnania, nedostatočne vymedzené úlohy a zodpovednosti a nedostatočnú komunikáciu v rámci firmy.
Takmer polovica ľudí sa snaží nestratiť hlavu a myslieť pozitívne, pokiaľ sa v práci dostane do stresujúcej situácie. Druhou pomôckou na odbúranie stresu je prestávka v práci a tretine ľudí vyhovuje rozhovor s kolegami. Fyzický pohyb vo forme prechádzky, strečingu alebo krátkeho cvičenia pomáha štvrtine respondentov ľahšie sa vyrovnať so stresom. Ďalej sa zvyknú odreagovať od stresu pitím kávy alebo energetických nápojov, prípadne sladkosťami.
Sedem z desiatich Slovákov potvrdilo, že v súčasnosti pociťujú v práci viac stresu ako v minulosti, približne desatina ľudí netrpí väčším stresom a pätina nevedela jednoznačne odpovedať. Šesť z desiatich Slovákov si nemyslí, že zamestnávatelia vytvárajú také podmienky, ktoré by viedli k zníženiu stresu na pracoviskách. Agentúru SITA informovala PR manažérka prieskumnej agentúry GfK Lucia Burianová.