„Niektoré pripomienky sú zdôvodniteľné a opakovane boli vysvetľované. Myslím, že sa dajú v legislatívnom procese odstrániť,“ povedala. Komora sa podľa nej pri presadzovaní návrhu zákona obrátila aj na prezidenta Ivana Gašparoviča, keďže navrhovaný zákon má aj nemalý hospodársky dopad. „Pevne verím, že ochabnú emócie a zvíťazí rozum,“ zdôraznil Lévyová.
Pripomienka Slovenskej lekárskej komory, ktorou komora žiada stiahnuť návrh zákona z ďalšieho legislatívneho procesu, je podľa Lévyovej porušením všetkých doterajších dohôd o spolupráci s komorou sestier a pôrodných asistentiek. „Slovenská lekárska komora chce nielen zastaviť prijatie zákona, ale hlboko zasiahla a spochybnila výkon samostatných regulovaných povolaní sestry a pôrodnej asistentky,“ tvrdí Lévyová.
Komora sestier a pôrodných asistentiek sa preto obráti so žiadosťou o zaujatie stanoviska aj na európske organizácie združujúce sestry a pôrodné asistentky, ako aj na lekárov. „Pevne verím, že to slovenské, že keď zdochla koza mne, tak nech zdochnú susedove dve, tu nebude platiť,“ dodala.
Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb, ktorý zastupuje aj záujmy sestier a pôrodných asistentiek, kritizuje návrh zákona, ktorý by mal zvýšiť ich platy. Podľa odborárov je nesystémový.
Zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek nepodporili ani lekári a nemocnice. Asociácia nemocníc Slovenska s ním zásadne nesúhlasí, pretože nerieši úpravu minimálnych mzdových nárokov lekárov, zdravotníckych asistentov, laborantov, technikov a iných zdravotníckych pracovníkov.
Podľa asociácie v návrhu absentuje spôsob financovania vyšších platov sestier. Na možné negatívne dôsledky zákona upozornila Republiková únia zamestnávateľov.
Ministerstvo zdravotníctva SR predložilo začiatkom októbra do pripomienkového konania návrh zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek. Sestry by si podľa neho mali prilepšiť od apríla budúceho roka. Ich priemerný mzdový nárok v porovnaní s výškou mzdy za prvý polrok 2011 by sa mal zvýšiť v priemere o 23,89 %. Štát by to malo stáť nemalé zdroje. V roku 2012 viac ako 58 mil. eur, rok na to takmer 80 mil. eur a v roku 2014 vyše 82 mil. eur.