Severná Európa zažíva rozsiahle záplavy, búrka Babet si vyžiadala už štyri obete

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Záplavy, babet, sever európy
Žena prechádza cez zaplavenú pláž v Nemecku. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Spojené kráľovstvo, severné Nemecko a južnú Škandináviu už tretí deň trápi silná búrka. Od štvrtka si Babet, ako búrku nazval britský meteorologický úrad, vyžiadala štyroch mŕtvych, z toho troch v Anglicku a Škótsku a jednu v Nemecku.

Silný vietor spôsobil búrlivý príliv na južnom pobreží Baltského mora a prelomil protipovodňové zábrany v pobrežných oblastiach Dánska a severného Nemecka. V postihnutých oblastiach Nemecka, Dánska a južného Švédska je dočasne pozastavená železničná a trajektová doprava.

Letisko v Kodani v piatok pre búrku zrušilo 142 letov, ale v sobotu ráno už obnovilo činnosť. Vyčíňanie počasia tiež viedlo k evakuáciám a výpadkom elektriny.

Dánsky meteorologický ústav varoval pred silným vetrom a zvýšenou hladinou vôd počas víkendu. V Škótsku meteorológovia predpovedali na sobotu až 100 milimetrov zrážok a pre niekoľko miest stále platí najvyššia meteorologická výstraha. Škótsky úrad na ochranu životného prostredia varoval, že v sobotu sa môže z brehov vyliať rieka Don v severovýchodnom Škótsku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať