Severná Kórea opäť strieľala blízko námornej hranice s Južnou Kóreou, sestra Kim Čong-una sa vysmiala Soulu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kim Jo čong
Sestra lídra Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) Kim Jo-čong. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Severokórejská armáda znova strieľala z delostreleckých zbraní blízko napätej námornej hranice s Južnou Kóreou.

Ďalšie kolo paľby usporiadala pritom v deň, keď sa vplyvná sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una vysmiala zo schopnosti Juhu zaznamenať paľbu ich zbraní. Soul opäť vyzval Pchjongjang, aby prestal s provokáciami.

Sever potvrdil ostrú paľbu

Zbor náčelníkov štábov juhokórejských ozbrojených síl uviedol, že Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) vypálila popoludní viac ako 90 kusov delostreleckej munície.

V piatok podľa Soulu vystrelila okolo 200 delostreleckých granátov a v sobotu ďalších viac ako 60, čo Sever poprel.

V nedeľu však armáda KĽDR potvrdila, že použili pobrežné delostrelecké systémy na cvičenia s ostrou paľbou, ktoré boli súčasťou ich výcvikového rozvrhu a nepredstavovali hrozbu pre Južnú Kóreu.

Vraj to bol iba pušný prach

Spomenutá Kim Jo-čong v nedeľu vyhlásila, že v sobotu odpálili iba pušný prach, aby simulovali zvuk pobrežného delostrelectva a otestovali schopnosti detekcie juhokórejskej armády.

„Výsledok bol jasný, ako sme očakávali. Zle vyhodnotili zvuk výbuchu ako zvuk paľby a považovali ho za provokáciu,“ povedala podľa štátnych médií sestra severokórejského vodcu.

Juhokórejčanov pritom označila za poľutovaniahodných, „keď zverujú bezpečnosť takýmto slepým ľuďom a ponúkajú im obrovské dane“.

Zbor náčelníkov štábov juhokórejských ozbrojených síl vyjadrenia Kim zamietol ako vulgárnu propagandu podobnú komédii, ktorej cieľom je podkopať dôveru Juhokórejčanov v armádu a vytvárať rozpory.

Napätie na polostrove vrcholí

Napätie na Kórejskom polostrove je na vrchole, pretože Severná Kórea od roku 2022 vykonala množstvo raketových testov, zatiaľ čo Južná Kórea rozšírila svoj vojenský výcvik so Spojenými štátmi.

Odborníci tvrdia, že Severná Kórea pravdepodobne v nadchádzajúcich mesiacoch zintenzívni testy svojich zbraní a bude eskalovať napätie na Kórejskom polostrove pred aprílovými parlamentnými voľbami v Južnej Kórei a americkými prezidentskými voľbami v novembri.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kim Jo-čong