BRATISLAVA 7. mája (WEBNOVINY) – Chystáte sa na letnú dovolenku? Ak áno, budete musieť zrejme v porovnaní s minulým rokom siahnuť hlbšie do peňaženky, pretože predražiť vám ju môže slabnúce euro. Dobrou správou je, že to neplatí pre všetky destinácie.
Nevýhodnejšia je aj obľúbená nákupná turistika
Pätina Slovákov dovolenkuje v krajinách mimo Európskej únie. „Nákup tovarov a služieb v thajských bahtoch sa nám v tejto ázijskej krajine predraží o viac ako 21 percent,“ hovorí analytička Poštovej banky Dominika Ondrová. Podobný scenár môžeme očakávať aj pri návšteve USA, pretože euro je voči doláru v porovnaní s rokom 2014 slabšie o vyše pätinu.
Obľúbenou destináciou je aj Egypt a pri návšteve tejto africkej krajiny zrejme tiež pocítime, že spoločná európska mena medziročne klesla voči egyptskej libre o 14,5 percenta. Hlbšie do vrecka siahneme aj pri obľúbenej nákupnej turistike hneď za hranicami našej krajiny. Maďarský forint je medziročne drahší o 2,5 percenta, poľský zloty až o štyri percentá.
Aj predĺžené víkendy v obľúbenej Veľkej Británií, kam má Slovensko dostupné nízkonákladové spojenie, nás stoja viac. „Euro totiž v priebehu roka stratilo voči britskej libre viac ako 12 percent,“ uviedla Ondrová.
Štyri percentá Slovákov nedovolenkujú vôbec
Ak plánujte oddych pri „slovenskom“ mori môžete byť pokojní. Turistom by mohol dovolenku zlacniť aktuálny cenový vývoj v Európe, ktorá bojuje s defláciou, vraví Ondrová. Inak tomu nie je ani v Chorvátsku. „Priemerná miera inflácie za rok 2014 dosiahla úroveň 0,2 percenta,“ dodala Ondrová. Podobne ako minulý rok by mohla Slovákov vyjsť aj dovolenku v Turecku.
„Za turistickú náhradu sa z finančného hľadiska oplatí zvoliť si Rusko. Nie je žiadnou novinkou, že ekonomika tejto krajiny a ruský rubeľ zažívajú krušné obdobie. V ostatných dňoch by sme pri nákupe tovarov a služieb priamo na mieste mohli pozitívne pocítiť takmer 16-percentné posilnenie sa eura voči rubľu,“ uzavrela Ondrová.
Podľa najnovších údajov prieskumu Eurobarometer sa tento rok na dovolenku nechystá zhruba každý šiesty Slovák a štyri percentá našincov nedovolenkujú vôbec.