Nadácia Dionýza Ilkoviča vyhlásila siedmy ročník Ceny Dionýza Ilkoviča. Nadácia tak každoročne oceňuje výnimočných pedagógov, ale aj nepedagogických pracovníkov, ktorí sa v rámci mimoškolskej činnosti venujú mladým ľuďom a rozvíjajú ich talent a zručnosti v prírodných vedách. Od stredy 14. júna 2023 môžete nominovať všetkých, ktorí svoju prácu berú nielen ako povolanie, ale ako poslanie. Nominácie budú otvorené do 13. septembra
Nadácia Dionýza Ilkoviča už po siedmy rok oceňuje výnimočných pedagógov aj nepedagogických pracovníkov základných a stredných škôl, ktorí sa nad rámec svojho pracovného času venujú podpore žiakov v prírodovedných predmetoch. Práve vďaka týmto učiteľom a učiteľkám potom mladé talenty excelujú aj na medzinárodných súťažiach a rozvíjajú svoj potenciál v prospech celej spoločnosti.
„Na Slovensku je práca kvalitných pedagógov a pedagogičiek dlhodobo podceňovaná a nedostáva sa im zaslúženého uznania. Práve preto Nadácia Dionýza Ilkoviča každoročne zviditeľňuje, verejne oceňuje a aj odmeňuje tých najlepších prírodovedných učiteľov a učiteľky, ktorí sa deťom venujú počas mimoškolskej činnosti – v čase, kedy by vlastne vôbec nemuseli,“ vysvetľuje Martin Plesch, pracovník Fyzikálneho ústavu SAV, odborný garant ocenenia a predseda poroty, ktorá nominácie hodnotí.
Výnimočných pedagógov či nepedagogických pracovníkov môže nominovať ktokoľvek. O cenu Dionýza Ilkoviča sa môžu uchádzať jednotlivci, ktorí aktívne podporujú žiakov a žiačky základných a stredných škôl v rámci mimoškolskej činnosti, a to v predmetoch matematika, fyzika, chémia, informatika a biológia.
Slávnostný galavečer, na ktorom Nadácia vyhlási víťazov a udelí Cenu Dionýza Ilkoviča, sa uskutoční začiatkom novembra 2023.
Minulý rok zvíťazila biológia
Minulý rok bolo na Cenu Dionýza Ilkoviča nominovaných 43 mentorov a mentoriek z celého Slovenska. Odborná porota spomedzi nich vybrala tri finalistky, ktoré si ocenenie prevzali na slávnostnom galavečeri v bratislavskej Redute. Na odovzdávaní sa zúčastnili aj štátni tajomníci Ministerstva školstva SR.
Finalistkami 6. ročníka sa stali učiteľky chémie Gabriela Podracká z Košíc a Ľubomíra Krajčová z Hlohovca. Absolútnou víťazkou sa stala Mariana Straková z Gymnázia Vojtecha Michalíka v Seredi.
„Každý jeden deň so študentmi ma baví, jednoducho sem patrím a je pre mňa naplnením, keď sa mi darí ich talent rozvíjať. Práca vedca ma vždy lákala a myslela som si, že to bude moje životné smerovanie. Postupne som zistila, že mojím poslaním je učiť. Teším sa, keď sa z mojich žiakov stanú vedci, a ja sa vidím v nich,“ vyjadrila sa po zíkaní ocenenia víťazka šiesteho ročníka Mariana Straková, ktorá na Gymnáziu Vojtecha Michalíka v Seredi vyučuje biológiu.
Ako budú vyberaní finalisti?
Výnimočných mentorov a mentorky možno nominovať cez formulár na webe www.nadaciadi.sk. Nominovať ich môže ktokoľvek, kto vníma ich prácu a pridanú hodnotu. Najčastejšie sú to ich kolegovia, riaditelia škôl, alebo bývalí či súčasní študenti.
Finalistov spomedzi nominovaných z celého Slovenska následne vyberá odborná porota, ktorá ich pôsobenie a prínos hodnotí na základe dĺžky trvania a udržateľnosti mimoškolskej činnosti, jej výsledkov, rozsahu, ale tiež inovatívneho prístupu mentorov.
Predseda poroty: doc. RNDr. Martin Plesch, PhD., Fyzikálny ústav SAV a Masarykova univerzita Brno
Členovia poroty: prof. Ing. Ivo Čáp, CSc. Žilinská univerzita, doc. RNDr. František Kundracik, CSc., Univerzita Komenského v Bratislave, prof. RNDr. Tomáš Opatrný, DrSc., Univerzita Palackého, Olomouc, doc. Mgr. Miroslava Slaninová, PhD., Univerzita Komenského v Bratislave, prof. Mgr. Radovan Šebesta, DrSc., Univerzita Komenského v Bratislave
Cena Dionýza Ilkoviča je udeľovaná pod záštitou Ministerstva školstva SR. Finalisti a víťaz ocenenia získajú nielen vecné ceny, ale rozdelia si tiež finančnú odmenu, spolu vo výške 6 000 eur.
Ak poznáte niekoho, kto sa v rámci mimoškolskej činnosti zanietene venuje rozvoju talentovaných žiakov a žiačok, využite príležitosť nominovať tieto výnimočné osobnosti cez online formulár na stránke www.nadaciadi.sk.
Nominácie sú otvorené do 13. septembra 2023.
Tento projekt prebieha aj vďaka finančnej podpore Nadácie SPP.
Informačný servis