Ministerstvo kultúry vyhodnocuje pripomienky k novému návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STaR). K hromadným pripomienkam sa na pôde rezortu uskutočnia prvé rozporové konania v štvrtok 21. marca.
K návrhu bolo celkovo zaslaných 327 pripomienok, z ktorých bolo 42 hromadných. Vláda Roberta Fica by sa mala návrhom zákona zaoberať už budúcu stredu 27. marca.
Návrh je prioritou
„Každou jednou pripomienkou sa budeme dôkladne zaoberať a všetky konštruktívne a relevantné budeme akceptovať. Návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase je pre nás aktuálne prioritou číslo jeden,“ informovala ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS).
Vedenie RTVS aj zamestnanci sú v súboji s vládou, Fico chce pri novom zákone skrátené legislatívne konanie
Ministerstvo kultúry minulý týždeň predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase. Podľa návrhu sa má zriadiť verejnoprávna inštitúcia Slovenská televízia a rozhlas, ktorá nahradí súčasný Rozhlas a televíziu Slovensku (RTVS).
Po novom už nebude voliť generálneho riaditeľa verejnoprávneho vysielateľa Národná rada SR, ale novovzniknutá Rada Slovenskej televízie a rozhlasu, ktorej troch členov nominuje priamo ministerstvo kultúry a štyroch parlament.
Vznikne nový inštitút
Zákon zároveň zavádza nový inštitút Programovej rady Slovenskej televízie a rozhlasu, ktorá bude dohliadať nad vysielaným programom. Tento orgán má mať 11 členov, z ktorých deväť bude voliť aj odvolávať parlament.
RTVS predložila k návrhu Zákona o Slovenskej televízii a rozhlase z dielne ministerstva kultúry svoje pripomienky
Dvoch členov rady si zvolia spomedzi seba zamestnanci Slovenskej televízie a rozhlasu, jedného za oblasť televízneho vysielania a druhého za oblasť rozhlasového vysielania.
Nová zákonná úprava rešpektuje zrušenie koncesionárskych poplatkov v roku 2023 a tiež úplné financovanie zo štátneho rozpočtu.