Šimkovičová odmieta šikanu a byť štvanou zverou mimovládok, výrokom o LGBTI neporušila podľa ministerstva zákon

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Martina Šimkovičová
Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová. Foto: archívne, SITA/Diana Černák
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 5. júla, 15:19

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS) odmieta bezdôvodnú šikanu. Reaguje tak na trestné oznámenie, ktoré na ňu podal Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv (IĽP) pre podozrenie z rasizmu a antisemitizmu za jej výroky v rozhovore pre portál topky.sk z 3. júla.

Ešte ďalej podľa ministerky zašiel právnik IĽP Daniel Grejták. Ako uviedlo ministerstvo kultúry, Šimkovičová žiadnym výrokom úmyselne ani z nedbanlivosti neporušila trestný zákon.

Ministerstvo hovorí o manipulácii

„Je to človek so silným humánnym cítením a empatiou, preto zvažuje občianskoprávne aj trestnoprávne kroky voči neoprávneným zásahom do jej osobnej integrity,“ vyhlásilo ministerstvo.

„Výroky pána Weisenbachera a Grejtáka sú absolútne scestné. Hraničia s porušovaním ľudských a občianskych práv ministerky kultúry. Jednak bezprecedentným spôsobom napádajú ústavné právo občianky SR na slobodu prejavu a manipulujú verejnú mienku nekvalifikovanou právnou analýzou subjektívnej aj objektívnej stránky trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia,“ uviedlo ministerstvo kultúry.

Zároveň dodalo, že je neprípustné, aby bol ústavný činiteľ „štvanou zverou, ktorú sa mimovládne organizácie podporované rôznymi zahraničnými investormi snažia uloviť len preto, lebo vyjadruje svoj slobodný a legitímny názor, ktorým nikoho neuráža ani neponižuje.“

Reakcia IĽP

IĽP stanovisko ministerstva kultúry odmieta a podľa Weisenbachera je len dôkazom nekompetentnosti súčasného vedenia a dôkazom, že nerozumejú základom fungovania demokratickej spoločnosti a právneho štátu.

Weisenbacher sa vyhradzuje voči tomu, že by ich kritika zasahovala do slobody prejavu ministerky Šimkovičovej ako občianky.

Ak kritiku nevie zniesť, mala by odstúpiť

„Ministerku Šimkovičovú kritizujeme v súvislosti s jej verejnou, politickou činnosťou, momentálne dokonca v pozícii členky vlády. Ak takúto kritiku nevie zniesť, mala by odstúpiť. Občania a občianky SR majú právo kritizovať vládu SR a naša organizácia je občianske združenie,“ zdôraznil riaditeľ IĽP a vysvetlil, že sloboda prejavu nezahŕňa slobodu od kritiky.

„Zároveň nerozumieme tvrdeniu o “štvanej zveri”, chce tým hádam ministerstvo povedať, že pre pani Šimkovičovú neplatí zákon rovnako ako pre ostatných, a preto nemôže byť na ňu ani len podané trestné oznámenie?” reagoval Weisenbacher.

Rozhodnúť majú súdy

Právnik Grejták doplnil, že o tom, či ministerka porušila zákon alebo nie, majú rozhodovať súdy, a nie hovorkyňa rezortu kultúry.

„Lebo my sme hovorili o podozrení. Nuž, ale keď je zem plochá, možno sa dozvieme, že deti nosí bocian a rozsudky sa už vynášajú na ministerstve kultúry,“ vyhlásil právnik a upozornil, že nepoužívali žiadne osobné útoky, ale vecne realizovali zákonné právo.

„Takže neviem, na čom zakladá tvrdenie, že naše aktivity boli neoprávneným zásahom do osobnej integrity ministerky. Vítam ambíciu riešiť túto vec občianskoprávne a trestnoprávne, ako avizuje pani hovorkyňa,“ uviedol právnik a uzavrel s tým, že sa teší na konanie pred Európskym súdom pre ľudské práva v Štrasburgu, kde bude ministerka vysvetľovať, ako svoje tvrdenia o bielej rase nemyslela rasisticky.

Podozrenie z rasizmu

IĽP podal trestné oznámenie na Šimkovičovú pre podozrenie z rasizmu a antisemitizmu. Informoval o tom riaditeľ IĽP Weisenbacher. Ako spresnil, trestné oznámenie podali na Generálnej prokuratúre SR 4. júla, a to pre podozrenie, že sa výrokmi v rozhovore pre portál Topky.sk 3. júla dopustila šírenia a podpory rasizmu a antisemitizmu.

Ako organizácia pripomenula, ministerka sa vyjadrila, že Európa vymiera, nerodia sa nové deti, pretože tu je pretlak LGBTI. Šimkovičová dodala, že zvláštne je, že pri „bielej rase“.

„Je nepochopiteľné, ako môže členka vlády SR hovoriť v takýchto intenciách o ‚bielej rase‘, akoby židovské alebo rómske deti boli neželané, akoby Slovensko nebola republika svojich občanov a občianok, ale akési kmeňové spoločenstvo postavené na etnickej a rasovej príslušnosti,” uzavrel právnik IĽP Daniel Grejták.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel GrejtákMartina ŠimkovičováPeter Weisenbacher
Firmy a inštitúcie ESĽP Európsky súd pre ľudské právaInštitútu ľudských práv (IĽP)MK Ministerstvo kultúry SR