Internetové portály ako InfoVojna, Slobodný vysielač alebo Veci verejné by podľa zákona mali byť zapísané v evidencii spravodajských webových portálov na ministerstve kultúry, avšak žiaden z takzvaných dezinfowebov túto podmienku nespĺňa.
Nekonanie rezortu kultúry
Ako ďalej upozorňuje Nadácia Zastavme korupciu, z tohto dôvodu podali už v lete podnety na rezort Martiny Šimkovičovej (nom. SNS), ten však vo veci doteraz nekonal. Právomocou ministerstva je pritom neregistrovaným webom uložiť pokutu vo výške až 3 000 eur.
Zákon o slobodnom prístupe k médiám schválili aj napriek Pellegriniho poznámkam, upozornila Amnesty International Slovensko
„Evidencia slúži aj na to, aby štát a verejnosť vedeli, kto za jednotlivými webmi stojí,” vysvetlil bývalý policajt Ľubomír Daňko, ktorý v súčasnosti pracuje pre nadáciu. Nekonanie rezortu kultúry podľa neho nekonanie vyvoláva otázky o konflikte záujmov, keďže viacerí vládni predstavitelia, ako aj ministerka samotná opakovane využívajú tieto kanály na komunikáciu s verejnosťou.
Argumenty ministerstva
V prípade piatich podnetov podľa nadácie ministerstvo argumentuje, že „prevádzkovateľom uvedených spravodajských webových portálov je neznáma osoba, a z toho dôvodu nie je možné začať správne konanie pre porušenie povinností vyplývajúcich zo zákona”.
Slovenské firmy sa boja korupcie viac než kedykoľvek predtým, v spravodlivý trest neverí väčšina z nich
Pri ďalších štyroch podnetoch ministerstvo podľa nadácie odmietlo odpovedať na otázky a uviedlo len, že „bude postupovať v súlade s platnou legislatívou“. Nadácia v tejto súvislosti uviedla, že sa voči neposkytnutiu informácií zo strany rezortu odvolala a je pripravená ich vymáhať aj súdnou cestou.