SIS odmieta neoprávnené sledovanie policajta NAKA, svojho šéfa chránila podľa zákona

Vladimír Pčolinský
Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Slovenská informačná služba (SIS) podľa zákona o SIS zabezpečuje ochranu svojich príslušníkov. Jednou z foriem ochrany je aj fyzická a spravodajská ochrana riaditeľa SIS ako vedúceho predstaviteľa štátneho orgánu.

Uviedla to hovorkyňa SIS Katarína Némová. Denník Sme v piatok 19. marca informoval, že bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský vedel, že po ňom ide polícia a zisťoval si informácie o policajtoch, ktorí sa zaoberali jeho prípadom.

Účelom prijímaných opatrení pri výkone takejto činnosti je výlučne zabezpečenie ochrany určených osôb a vylučujeme akúkoľvek možnosť využívania týchto opatrení na neoprávnené sledovanie alebo zaznamenávanie pohybu osôb, ktoré nepredstavujú ohrozenie chránenej osoby,“ doplnila Nemová. Hoci SIS o postupoch pri ochrane určených chránených osôb nemôže verejnosti poskytnúť podrobné informácie, keďže taktika ochranných opatrení podlieha utajeniu, vzhľadom na šírenie mediálnych špekulácií poskytne tieto informácie príslušným orgánom.

Podľa denníka Sme sa dozorujúci prokurátor Peter Kysel pozastavoval nad zvláštnymi praktikami informačnej služby. Tá mala napríklad deň pred zatknutím svojho šéfa fotografovať policajta Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktorý Vladimíra Pčolinského sledoval. NAKA zadržala Pčolinského 11. marca. Obvinený je zo zločinu prijímania úplatku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína NémováPeter KyselVladimír Pčolinský
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraSIS Slovenská informačná služba