Situácia spracovateľov dreva je alarmujúca

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Drevo
Foto: SITA/Dušan Hein

ZVOLEN 4. novembra (WEBNOVINY) – Situácia vo väčšine slovenských drevospracujúcich podnikov je pre nedostatok drevnej suroviny alarmujúca a viaceré budú musieť na konci tohto roka pozastaviť alebo zavrieť svoje prevádzky na zhruba tri týždne do 15. januára. Uviedol to vo štvrtok na tlačovej besede Zväzu spracovateľov dreva SR (ZSD SR) jeho prezident Igor Patráš s tým, že je to dôsledok netransparentných a diskriminačných zmlúv, ktoré uzavrelo bývalé vedenie štátneho podniku Lesy SR, ktorý je dominantným dodávateľom dreva. „Pod tlakom vysokých penalizácií plnia dodávky firmám, ktoré sú len rok na trhu, na úkor dlhodobých odberateľov. Narušil sa ako-tak stabilizovaný trh s drevom,“ uviedol Patráš. Pripomenul, že je ohrozený celý dodávateľsko-spracovateľský reťazec, ktorý sa svojím obratom podieľa na HDP približne 0,8 % a zamestnáva takmer 60-tisíc ľudí. „Apelujeme na Lesy SR, aby vplyv diskriminujúcich zmlúv eliminovali čo najskôr, lebo to spôsobuje vážne problémy v prevádzke drevospracujúceho priemyslu. Máme neistý štart do budúceho roku z toho dôvodu, že sú veľmi nízke zásoby drevnej suroviny na našich skladoch a Lesy SR taktiež nedisponujú zásobami,“ vyhlásil Patráš. Na otázku, ako majú Lesy SR diskriminačné zmluvy eliminovať, odpovedal, že rokovaním s tými, s ktorými sú zmluvy uzavreté, a dobrou právnou analýzou.

Spoločnosti združené v ZSD SR chcú s Lesmi SR čo najskôr uzavrieť rámcové zmluvy pre budúci rok. Na rokovaní s vedením tohto štátneho podniku minulý týždeň predostreli požiadavku na dodávku 1,3 milióna kubických metrov ihličnatej piliarskej guľatiny, 260-tisíc kubických metrov ihličnatej vlákniny a 30-tisíc kubických metrov listnatej guľatiny. Odpoveď by mali dostať na najbližšom rokovaní 19. novembra, dokedy by Lesy mali vedieť disponibilné množstvo dreva na budúci rok. ZSD SR má tiež obavy z rýchleho zavedenia elektronických aukcií pri predaji dreva, ktoré avizuje terajšie vedenie Lesov SR. „Elektronické aukcie vnímame ako prvok transparentnosti, nebránime sa mu, ale za tých podmienok, že drevo ostane ako strategická surovina pre domáci drevospracujúci priemysel, teda nevyvezieme si vlastnú prácu a vlastnú pridanú hodnotu,“ uviedol Patráš.

Na otázku, prečo by malo Lesy SR zaujímať, či v aukcii kúpi drevo domáci alebo zahraničný odberateľ, Patráš odpovedal, že hrozí ovládnutie trhu s drevom silnými globálnymi spoločnosťami. Tie podľa neho môžu cez aukcie za nadhodnotené ceny vykupovať napríklad jeden rok všetko drevo, čím zničia konkurenciu, ktorá bude musieť pre nedostatok suroviny zatvárať fabriky. „Potom už môžu robiť aukciu, akú chcú,“ podotkol Patráš. Podľa neho môže byť elektronická aukcia dobrá, keď to bude uzavretý systém, do ktorého budú môcť vstupovať dlhodobí odberatelia. Pri tvorbe systému elektronických aukcií ZSD SR navrhuje Lesom SR spoluprácu. Odporúča tiež predávať v skúšobnom období cez aukcie minimálne množstvá dreva, aby sa eliminovali prípadné chyby a aby sa nenarušila kontinuita súčasného systému obchodovania s drevom.

Šéf Lesov SR označil obavy drevárov z elektroaukcií za strašenie

Obavy, ktoré na štvrtkovej tlačovej besede vyjadrili predstavitelia Zväzu spracovateľov dreva SR (ZSD SR) z pripravovaných elektronických aukcií v štátnom podniku Lesy SR, považuje generálny riaditeľ Lesov SR Igor Viszlai za strašenie. Ako pripomenul, elektronické aukcie sú len spôsobom predaja dreva a hoci nedostatok dreva na trhu nevyriešia, nie je to ani ich úlohou. „Nedostatok dreva nevyriešime ani elektronickými aukciami ani bez nich, pretože dreva je reálne nedostatok,“ uviedol Viszlai s tým, že na štvrtý kvartál tohto roka prevýšili požiadavky odberateľov na ihličnatú guľatinu zdroje Lesov SR šesťnásobne.

Únik drevnej hmoty bez ďalšieho spracovania do zahraničia sa podľa Viszlaia takisto nedá vylúčiť formou predaja. Dodal však, že pri elektronickej aukcii je na Lesoch SR, koho do aukčnej siene pustia. „Keď eliminujeme zahraničných spracovateľov dreva, tak je predpoklad, že to drevo ostane naozaj len tu na Slovensku,“ povedal Viszlai s tým, že keby spracovatelia na Slovensku zostali bez dreva, znamenalo by to nárast nezamestnanosti a Lesy SR ako štátny podnik musia bojovať za záujmy štátu aj v tejto oblasti.

Prvá etapa elektronického predaja dreva v Lesoch SR bude prebiehať v budúcom roku, takže prvé súťaže na odberateľov pre prvý kvartál budú prebiehať v decembri. Zatiaľ sa tak však bude predávať iba malá časť dreva. „V priebehu roka 2011 sa bude pripravovať komplexný systém na predaj dreva elektronickými aukciami tak, aby sa spustil na rok 2012,“ povedal Viszlai.

K apelu ZSD, aby Lesy SR čo najskôr eliminovali vplyv takzvaných diskriminujúcich zmlúv, ktoré uzavrelo bývalé vedenie tohto štátneho podniku, Viszlai uviedol, že o týchto zmluvách rokujú, riešia ich, ale nedá sa to zo dňa na deň. Pripomenul, že podľa právnikov ide prakticky o nevypovedateľné zmluvy s vysokými penále za meškanie dodávok dreva. „Len pri troch zmluvách ide o dodávky 300 tisíc kubíkov ihličnatej guľatiny ročne do roku 2020 pílam, ktoré predtým odoberali 30 tisíc kubíkov,“ podotkol Viszlai K požiadavkám spoločností združených v ZSD na objem dodávok dreva na budúci rok Viszlai uviedol, že sú väčšie ako sú zdroje Lesov SR. „A pritom nie všetky drevospracujúce firmy sú členmi zväzu, takže ten dopyt je niekoľkonásobne väčší, ako sú naše zdroje,“ dodal riaditeľ Lesov SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor Viszlai
Firmy a inštitúcie Lesy SR