BRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) – Zhoršenie situácie na európskych finančných trhoch ovplyvnilo v tomto roku aj vývoj na slovenskom trhu kolektívneho investovania. Ten zaznamenal počas roka zmiešaný vývoj. „Štart roka bol pre väčšinu fondov pozitívny, čo sa adekvátne prejavilo aj v ich kladnej výkonnosti. S príchodom problémov periférnych krajín eurozóny sa zhoršila i situácia na európskych finančných trhoch, na čo zareagovali investori výpredajom rizikovejších aktív,“ zhodnotil pre agentúru SITA vývoj na trhu Marian Matušovič z VÚB Asset Managementu.
Udalosti súvisiace s problémami niektorých krajín s ich verejnými financiami ovplyvnili podľa generálneho riaditeľa Tatra Asset Managementu Miloslava Mlynára výkonnosť podielových fondov a zároveň pripravili celý trh kolektívneho investovania o ešte výraznejší prílev investícií. „Tiež spôsobili, že investori naďalej preferujú fondy s určitou mierou zaistenia proti výkyvom akciových trhov,“ dopĺňa Mlynár.
Vývoj na finančných trhoch bude pritom aj v budúcom roku naďalej ovplyvňovaný stavom verejných financií krajín eurozóny. „Správanie investorov bude pravdepodobne výrazne ovplyvnené tým, ako sa krajiny postihnuté problémami s verejnými financiami, ako aj celá Európska únia dokážu s touto situáciou vyrovnať,“ predpokladá Mlynár. Ako dodáva, výrazné zmeny v investovaní môže priniesť aj nová európska legislatíva, ktorá sa premietne do nového zákona o kolektívnom investovaní v lete budúceho roku.
Rastúci záujem investorov o podielové fondy v tomto roku sa podľa člena predstavenstva ČSOB Asset Managementu Radka Semančika potvrdil aj na Slovensku. „A nielen o tie konzervatívne. Aj fondy s dynamickejšími stratégiami sa tešili záujmu investorov,“ uvádza Semančik. Rok 2010 sa dá hodnotiť pozitívne aj podľa Miloslava Mlynára. Vnímanie podielových fondov je podľa jeho slov u slovenského investora výrazne ovplyvnené výkonnosťou fondov v nedávnej minulosti. „Po zaujímavých výsledkoch v roku 2009 sa tak podielové fondy v roku 2010 tešili z väčšieho záujmu,“ dodáva Mlynár z TAM s tým, že objem investícií odchádzajúcich z fondov sa v tomto roku znížil a čisté predaje tak niekoľkonásobne prekonali tie z roku 2009.
Vlani si pritom najväčšiu dôveru nových aj existujúcich investorov vyslúžili najmä peňažné fondy, ktoré si vyberali konzervatívni investori a druhým typom fondov s najvyšším záujmom boli akciové fondy kvôli „rally“ na akciovom trhu. V roku 2010 sa situácia zmenila a v kurze boli podľa Miloslava Mlynára dlhopisové fondy, zmiešané fondy a zaistené fondy.