Situácia v RTVS je kritická, SaS požiadala o mimoriadny kultúrny výbor

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PROTEST: Čo? Ruky preč od RTVS!
Účstníci protestného pochodu z Námestia Slobody a vytvorenia živej reťaze okolo budovy Slovenského rozhlasu-obrátenej pyramídy na tému: Čo? Ruky preč od RTVS! Bratislava, 27. marec 2024. Foto: Archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Poslanci opozičnej strany Sloboda a Solidarita požiadali o mimoriadne zasadnutie parlamentného výboru pre kultúru a médiá, ktorého jedinou témou bude situácia v RTVS.

Ako liberáli zdôrazňujú, situácia vo verejnoprávnom telerozhlase je kritická. Pripomenuli pritom štrajk zamestnancov a ich protestný pochod pred ministerstvo kultúry.

Rozklad mediálneho prostredia

Na výbor chcú poslanci SaS pozvať okrem aktuálneho šéfa RTVS Ľuboša Machaja aj členov štrajkového výboru a ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú.

Sme svedkom totálneho rozkladu mediálneho prostredia na Slovensku. Vláde nejde o nič iné, len o deštrukciu objektívneho spravodajstva, ktoré býva štandardne voči vládnym garnitúram kritické, čo sa aktuálnej garnitúre nepáči. Preto chce jej fungovanie okresať na minimum,“ povedal člen kultúrneho výboru Tomáš Szalay.

Zasahovanie do slobody médií

Podľa tímlídra SaS pre kultúru Reného Paráka je nepredstaviteľné, že sme v dnešnej dobe svedkami zasahovania do slobody médií a do objektívnej novinárskej práce. Vyspelé štáty si podľa neho uvedomujú, aká dôležitá a nenahraditeľná je v spoločnosti úloha novinárov. Aj preto bol na úrovni Európskej únii prijatý Pakt o slobode médií, ktorý sa zaoberá práve nevyhnutnosťou médiá chrániť.

Konanie našej vlády je v priamom rozpore s tým, o čo sa usiluje Európska únia. Namiesto toho sa koalícia inšpiruje v krajinách, ako je Maďarsko. Pokojne sa môže stať, že pre aktivity tejto vlády môžu prísť zo strany Európskej únie také sankcie, ktoré si ani nevieme predstaviť,“ dodal Parák.

V Bratislave sa v pondelok 10. júna konal prvý štrajk zamestnancov RTVS, ktorého cieľom bolo stiahnutie návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR). Na protestnom zhromaždení sa pred ministerstvom kultúry zúčastnilo približne 150 ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľuboš MachajMartina ŠimkovičováRené ParákTomáš Szalay
Firmy a inštitúcie Európska úniaMK Ministerstvo kultúry SRRTVS Rozhlas a televízia SlovenskaSaS Sloboda a Solidarita