Skladateľ hudby k filmu Titanic zahynul pri leteckej nehode

Na juhu Kalifornie sa zrútilo súkromné lietadlo registrované na skladateľa filmovej hudby Jamesa Hornera.
Titanic
James Horner má na konte dva Oscary za prácu na veľkofilme Titanic. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 23. júna (WEBNOVINY) – Americký skladateľ filmovej hudby James Horner, ktorý za svoju hudbu k filmu Titanic získal Oscara, zahynul v pondelok pri leteckom nešťastí neďaleko Santa Barbary na juhu Kalifornie. Informovala o tom v utorok agentúra DPA s odvolaním sa na americký týždenník The Hollywood Reporter.

Webová stránka BBC cituje herca a filmového režiséra Rona Howarda, ktorý na Twitteri potvrdil Hornerovu smrť: „Vynikajúci skladateľ James Horner, priateľ a spolupracovník na siedmich filmoch, tragicky zahynul pri havárii lietadla. Moje srdce je s tými, ktorých miloval.“

Video: James Horner – The Portrait (Titanic)

https://www.youtube.com/watch?v=DKScIzz7kYk

Americké úrady už skôr informovali o havárii súkromného jednomotorového lietadla registrovaného na Hornerovo meno. Hudobníkov právny zástupca Jay Cooper krátko po oznámení havárie lietadla uviedol, že stroj typu Short Tucano bol jedným z niekoľkých vo vlastníctve 61-ročného umelca a od havárie sa Horner nikomu neozval. „Bolo to jeho lietadlo a ak by sa v ňom nenachádzal, určite by dal o sebe vedieť,“ tvrdí Cooper.

Na palube okrem pilota neboli ďalšie osoby. Havária sa stala v pondelok približne o 9.30 h miestneho času (18.30 h SELČ) v chránenej oblasti Los Padres National Forest, zhruba 160 kilometrov severozápadne od Los Angeles.

James Horner

má na konte dva Oscary za prácu na veľkofilme Titanic (1997). Vyslúžil si ich v kategóriách Najlepšia filmová hudba a spolu s Willom Jenningsom i Najlepšia pôvodná filmová pieseň za svetoznámu My Heart Will Go On v podaní Céline Dion.

Spolupracoval aj na tituloch ako Votrelci (1986), Meno ruže (1986), Glory (1989), Vysoká hra patriotov (1992), Legenda o vášni (1994), Statočné srdce (1995), Apollo 13 (1995), Čistá duša (2001), Dom z piesku a hmly (2003), Trója (2004), Apocalypto (2006) alebo Avatar (2009). Získal pritom aj ďalších osem nominácií na ceny americkej Akadémie filmových umení a vied.

James Horner
Foto: SITA/AP
Viac k osobe: Céline Dion

Ďalšie k téme

Odporúčané