- aktualizované 29. augusta 14:26
Minister obrany Martin Sklenár ocenil deviatich príslušníkov Pomocných technických práporov (PTP) pamätnou medailou ministra obrany III. stupňa. Urobil tak v Banskej Bystrici, kde si uctil osudy príslušníkov PTP, ktorí boli predošlým režimom využívaní na ťažké a nebezpečné práce.
„Pietny akt sa uskutočnil na banskobystrickom sídlisku Fončorda pri pamätníku osôb zaradených do PTP – teda na mieste, ktoré toto sídlisko nedobrovoľne stavali,“ informuje Ministerstvo obrany (MO) SR v tlačovej správe.
Krivdy komunistického režimu
Z ocenených si dvaja prevzali medailu osobne, ostatní in memoriam. Symbolicky reprezentovali všetkých tých, ktorým komunistický režim skrz PTP zasiahol do života.
„Tento pamätník bol osadený pred desiatimi rokmi a je našou morálnou povinnosťou pripomínať krivdy páchané komunistickým režimom aj naďalej,“ vyjadril sa Sklenár.
Čaputová: Nesmieme zabudnúť na obeť pre slobodu a demokraciu tých, ktorí v povstaní padli
Šéf rezortu obrany tiež poďakoval bývalým príslušníkom PTP, ale i Konfederácii politických väzňov Slovenska, za ich prácu pri prinášaní svedectiev o krivdách spôsobených totalitným režimom a tiež za šírenie ideálov slobody a demokracie.
Boli nepohodlní pre režim
„Ako nástupnícka organizácia po ministerstve obrany socialistického Československa je na nás, aby sme si pripomínali krivdy spáchané týmto rezortom. Jednou z nich bolo práve zriadenie pomocných technických práporov o celkovom počte takmer 60 000 osôb,“ uviedol Sklenár, ktorý považuje za určitú morálnu povinnosť ministerstva obrany pripomínať si neprávosti spáchané na tzv. pétepákoch.
Slovenské národné povstanie prispelo k vojnovému úsiliu spojencov, bojovníci predviedli obdivuhodný výkon
„Pomocné technické prápory boli pracovné útvary Československej ľudovej armády s preukázateľne perzekučným charakterom, keďže osoby označené ako odporcovia vládnuceho režimu v nich namiesto základnej vojenskej služby vykonávali nútené a často nebezpečné práce v baniach, na stavbách, v lomoch, lesoch a na ďalších pracoviskách,“ vysvetľuje rezort obrany.
Dodáva, že do PTP bývali zaraďovaní ľudia, ktorí boli z politických, náboženských, triednych alebo iných príčin nepohodlní pre režim. MO SR pripomenulo i to, že zaradenie do PTP často znamenalo doživotné zdravotné následky, ale aj politickú nálepku, ktorá vplývala na život odvedených, aj ich rodín aj po ich prepustení.
Výročie SNP
Ministerstvo obrany na čele s Martinom Sklenárom si v Banskej Bystrici pripomenulo aj 79. výročie vypuknutia Slovenského národného povstania (SNP). Predstavitelia rezortu si pamiatku a odkaz hrdinov povstania pripomenuli spolu s najvyššími ústavnými činiteľmi i s velením Ozbrojených síl (OS) SR. Informoval o tom rezort obrany.
Odkaz SNP je nadčasový, hovorí Wlachovský a upozorňuje na krehkosť slobody
„Slovenské národné povstanie je pre všetkých Slovákov symbolom boja za slobodu a ľudské práva. Účastníci Povstania sa spoločne, otvorene a odhodlane vzopreli nacizmu, čím potvrdili záujem vziať osud národa do jeho vlastných rúk. Okrem toho však vyjadrili aj jasný záujem o štát zriadený na ochranu základných hodnôt slobody, demokracie a ochrany ľudských práv,“ skonštatoval minister Sklenár.
Základy štátnosti a vlastenectva
Dodal, že počas bojov v zákopoch, horách i poliach boli položené základy našej modernej štátnosti, národného povedomia, vlasteneckého cítenia i vojenskej tradície.
„V Banskej Bystrici sídlilo veliteľstvo 1. čs. armády na Slovensku. Jeho zámerom bolo brániť povstalecké územie, na ktorom žilo cca 1,7 milióna obyvateľov a rozprestieralo sa na ploche 20 000 km2, do príchodu sovietskej Červenej armády. Tento ambiciózny zámer mali realizovať ozbrojené sily reprezentované 1. čs. armádou na Slovensku a partizánmi,“ približuje MO SR.
Dodalo, že počas druhého mesiaca bojov bolo v povstaleckých silách približne 77,5 tisíca osôb, a napriek vojenskej porážke v októbri 1944, nebol organizovaný ozbrojený odpor úplne zničený, ani nekapituloval, ale pokračoval partizánskym spôsobom boja až do definitívneho oslobodenia Slovenska.