Škoda Enyaq v roku 2024: vyšší výkon pohonného ústrojenstva, kratší čas nabíjania a ešte dlhší dojazd

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Uvodna foto_enyaq 2024.jpg
Foto: Škoda Auto
  • Modelový rok 2024 prináša rozsiahle technické vylepšenia rodiny Enyaq a rozšírenie portfólia o nový rad výbavy Laurin & Klement
  • Nové výkonové verzie 85 a 85x s 210 kW*, verzia RS teraz s výkonom 250 kW*
  • Vylepšenia v oblasti správy batérie a nová funkcia predhrievania batérie skracujú čas nabíjania pod 30 minút

Škoda Auto predstavuje pre modelový rok 2024 rozsiahlu technickú modernizáciu modelového radu Enyaq. Obľúbený čisto elektrický model značky Škoda je vôbec po prvýkrát k dispozícii aj vo výbavovom stupni Laurin & Klement, ktorý sa môže pochváliť bohatou štandardnou výbavou. Technické vylepšenia prinášajú ešte výkonnejšie pohonné jednotky, kratší čas nabíjania a dlhší dojazd. Okrem toho nový softvér vozidla ponúka nové, intuitívnejšie používateľské rozhranie.

Martin Jahn, člen predstavenstva Škoda Auto za oblasť predaja a marketingu, hovorí: „Náš modelový rad Enyaq nám pomohol naštartovať elektromobilitu vo veľkom štýle. Len za prvých deväť mesiacov roku 2023 sme zaznamenali približne 55 000 dodávok zákazníkom na celom svete, čo predstavuje medziročný nárast o viac ako 47 %. Tento úspech nás zároveň motivuje k ďalšiemu zlepšovaniu modelu. Pozorne sme načúvali našim zákazníkom a preto v novom modelovom roku predstavujeme nový výbavový rad Enyaq L&K, ešte výkonnejšie a efektívnejšie pohonné jednotky a novú verziu softvéru s rozhraním infotainmentu, ktoré má viac funkcií a je intuitívnejšie ako kedykoľvek predtým.“

Viac výkonu, dlhší dojazd a vizuálne detaily v súlade s novou firemnou identitou

V modelovom roku 2024 nahradia predchádzajúce výkonové verzie 80 a 80x nové, efektívnejšie a výkonnejšie varianty 85 a 85x. Tie, podobne ako športové modely RS, dokážu vyvinúť maximálnu rýchlosť 180 km/h a sú vybavené novým, výkonnejším pohonným ústrojenstvom s pokročilým synchrónnym elektromotorom s permanentným magnetom umiestneným na zadnej náprave. V modeli Enyaq 85 sa v porovnaní s predchádzajúcim modelom Enyaq 80 výkon zvýšil o 60 kW na 210 kW*. Enyaq 85x s pohonom všetkých kolies má takisto výkon 210 kW*, čo je o 15 kW viac ako predchádzajúca verzia. Model Enyaq RS má teraz výkon 250 kW*, čo predstavuje nárast o 30 kW. Optimalizovaný akumulátor s ešte pokročilejším riadením prevádzkovej teploty zvyšuje dojazd na viac ako 560 km pre Enyaq 85 a viac ako 570 km pre Enyaq Coupé 85. Základná verzia modelu Enyaq 60 zostáva technicky nezmenená. Nápisy na piatych dverách modelov Enyaq pre rok 2024, ako aj všetky ostatné logá, sú teraz v súlade s novou firemnou identitou značky Škoda. Nápis Enyaq na piatych dverách je po novom bez prípony „iV“.

16_skoda_enyaq_rs_some_2f0d43d8 1536x1920 1.jpg
Foto: Škoda Auto

Zvýšený výkon nabíjania a kratší čas nabíjania pre verzie s pohonom všetkých kolies

Verzie Enyaq 85x a Enyaq RS s pohonom všetkých kolies teraz ponúkajú ešte lepší nabíjací výkon až do 175 kW, a to vďaka zvýšenej rýchlosti nabíjania jednosmerným prúdom na rýchlonabíjacích staniciach. Nabíjanie vysokonapäťovej batérie s kapacitou 82 kWh (77 kWh netto) z 10 % na 80 % kapacity teraz trvá len 28 minút, čo je o 8 minút alebo 22 % rýchlejšie ako predtým. Verzia Enyaq 85 s pohonom zadných kolies naďalej podporuje maximálnu nabíjaciu kapacitu 135 kW.

15_skoda_enyaq_lk_ce44b197 1920x1255 1.jpg
Foto: Škoda Auto

Nová verzia softvéru vozidla zvyšuje funkčnosť

Vďaka novej verzii softvéru vozidla teraz rad Enyaq podporuje funkciu predhrievania batérie. Tá ohrieva batériu pri príprave na nabíjanie jednosmerným prúdom aj v chladnom počasí, čím sa rýchlosť nabíjania optimalizuje až o 22 %. Nové rozhranie má tiež intuitívnejšiu štruktúru menu v infotainmente. Vodič si tak môže nastaviť tlačidlá na rýchle spustenie najčastejšie používaných nastavení vozidla a aplikácií. Infotainment s navigáciou disponuje väčšou plochou a novou grafickou podobou máp. Medzi ďalšie novinky v tejto verzii softvéru patrí nový bezkľúčový systém Kessy. Ten teraz automaticky zamkne dvere vo chvíli, keď sa majiteľ s kľúčom vzdiali od vozidla.

17_skoda_enyaq_lk_fe31474b 1920x1280 1.jpg
Foto: Škoda Auto

Enyaq L&K ponúka bohatú štandardnú výbavu

Ponuku vozidiel Enyaq dopĺňa elegantný model Enyaq L&K. Tento obľúbený stupeň výbavy sa dodáva s bohatou štandardnou výbavou, ktorá zahŕňa predné svetlomety Matrix-LED a zadné svetlá Top LED s animovanými smerovkami, ako aj prednú masku Crystal Face s chrómovým rámčekom osvetleným 131 LED diódami. Enyaq L&K sa dodáva s exkluzívnymi 20″ alebo 21″ diskami z ľahkých zliatin. Predný a zadný nárazník, ako aj difúzor a vonkajšie spätné zrkadlá, majú detaily v sofistikovanej farbe sivá Platinum. Bočné prahy sú lakované vo farbe karosérie. V interiéri sa Enyaq L&K môže pochváliť elektricky ovládanými, vyhrievanými a ventilovanými prednými sedadlami s pamäťovou a masážnou funkciou a logom L&K vyšitým na opierkach hlavy.

* Maximálny elektrický výkon bol stanovený v súlade s globálnou technickou normou OSN (UN-GTR.21). Maximálny jazdný výkon je k dispozícii pri najvyššom možnom stave nabitia a v optimálnom rozsahu prevádzkových teplôt vysokonapäťovej batérie. Množstvo dostupného jazdného výkonu, ktoré je k dispozícii pre danú jazdnú situáciu, závisí od premenných, ako je najmä stav nabitia, teplota alebo vek vysokonapäťového akumulátora.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ŠKODA AUTOŠKODA AUTO Slovensko