Školáci sa môžu zahrať na enviroreportérov a vyhrať ceny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Príroda
Foto: SITA/Gabriel Lipták

BRATISLAVA 5. mája (WEBNOVINY) – Školáci môžu nastavovať zrkadlo dospelákom aj svojim rovesníkom reportážami o pozitívnom aj negatívnom správaní sa človeka v prírode. V rámci kampane Oči na stopkách sa môžu zapojiť do súťaže a prostredníctvom reportáží zo škôl z celého Slovenska poukazovať, že poškodzovanie životného prostredia nie je len jednou z okrajových senzácií v médiách. Zachytiť jeden konkrétny pozitívny alebo negatívny príklad súžitia človeka s okolím môžu súťažiaci perom, ale aj objektívom fotoaparátu či videokamery. „Žiaci a študenti nás takto môžu informovať o tom, čo sa v prírode deje. Výstupom tejto kampane bude napríklad aj dvojročný kalendár, zložený z vybraných fotografií,“ povedala na dnešnej tlačovej konferencii Jana Šimonovičová zo Slovenskej agentúry životného prostredia, ktorá kampaň zastrešuje.

Súťažiť možno v troch kategóriách: reportérske oči na stopkách (najlepšia reportáž o pozitívnom alebo o negatívnom správaní sa človeka k prírode), bystrozraké oči na stopkách (tematicky najvýstižnejšia fotografia) a veľké oči na stopkách (najviac uverejnených reportáží). Reportáže bude hodnotiť odborná porota zložená z redaktorov časopisu Enviromagazín a odborných pracovníkov Slovenskej agentúry životného prostredia. Najlepšie reportáže získajú hodnotné ceny. Do súťaže zaradia organizátori všetky reportáže, publikované do 22. mája v internetovej rubrike Oči na stopkách. Výsledky vyhlásia 5. júna počas Svetového dňa životného prostredia. Podrobnejšie informácie možno získať na stránke www.snaturou2000.sk.

Nielen reportérmi, ale aj výskumníkmi sa môžu stať slovenskí žiaci v rámci projektu Na túru s NATUROU. V ňom školáci mapujú výskyt vybraných druhov rastlín a živočíchov. Pozorovania prieskumných skupín pravidelne vyhodnocuje a analyzuje tím odborníkov, ktorý garantuje vedeckú hodnotu výsledkov a možnosť ich využívania pre potreby praxe. K dnešnému dňu je do programu prihlásených 85 prieskumných skupín, spolu 451 mladých prieskumníkov, ktorí už zmapovali 113 rôznych lokalít na Slovensku. „Projekt má tri časti, najprv výskumníci mapujú vybrané druhy rastlín a živočíchov, následne z nich robia elektronické záznamy a v poslednom kroku ich vystavujú na portáli www.snaturou2000.sk,“ povedala Šimonovičová. Školáci tak spoločne vytvárajú elektronickú online databázu živočíchov a rastlín vo svojom okolí, na lúkach, v parkoch a podobne. Na prácu žiakov dohliadajú odborní garanti. „Výskumné ústavy nemôžu byť po celom Slovensku, ale školy áno, takže žiaci sú v podstate takými malými výskumníkmi, ktorí pre vedcov, čo s týmito informáciami pracujú, zbierajú podklady,“ dodala Šimonovičová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať