Skončí Šimečka vo funkcii? Mimoriadna schôdza sa skončila neskoro večer, hlasovať sa bude až v utorok (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Rokovanie 12. schôdze
Podpredseda parlamentu MIchal Šimečka počas rokovania 12. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 16. apríl 2024. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 12. septembra 23:40

V parlamente sa vo štvrtok od 9:00 konala mimoriadna schôdza parlamentu, jediným bodom programu bolo odvolávanie Michala Šimečku (Progresívne Slovensko) z funkcie podpredsedu zákonodárneho zboru. Návrh podali koaličné strany Smer-SD a Slovenská národná strana (SNS).

Na začiatku mimoriadnej schôdze sa prezentovalo 78 poslancov, plénum tak bolo uznášaniaschopné a za program hlasovalo 79 poslancov.

Schválený bol aj procedurálny návrh podpredsedu parlamentu Petra Žigu (Hlas-SD), aby sa rokovalo aj po 19:00 až do prerokovania tohto bodu a hlasovanie bolo na riadnej 19. schôdzi v najbližšom hlasovacom bloku, teda v utorok 17. septembra o 11:00. Hlasovať o osude Šimečku sa bude tajne.

Rozprava, do ktorej sa prihlásilo 44 poslancov a šiesti za poslanecké kluby, sa napokon skončila ešte vo štvrtok pred pol dvanástou večer, keď s návrhom Žigu vyjadrili prítomní poslanci všeobecný súhlas.

Naživo: Rokovanie parlamentu

Gašpar zopakoval dôvody odvolávania

Podpredseda parlamentu Tibor Gašpar (Smer-SD) v pléne parlamentu zopakoval dôvody, prečo sa koalícia rozhodla odvolávať predsedu hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michala Šimečku z pozície podpredsedu parlamentu.

„Hystéria a panika, toto sú slová charakterizujúce obdobie, odkedy sme prišli s touto úvahou do verejného priestoru,“ uviedol Gašpar v úvode svojho vystúpenia s tým, že okrem aktuálnych dôvodov na jeho odvolanie očakáva, že možno v nasledujúcom období prídu ďalšie zistenia, ktoré odhalia financovanie nielen dvoch občianskych združení a nadácie, ktoré sa spájajú s osobou Šimečku.

Gašpar pripomenul, že jedným z hlavných dôvodov na odvolávanie predsedu PS z pozície podpredsedu parlamentu je prijímanie štátnych dotácií blízkymi osobami Šimečku, ktoré sú s ním v priamom príbuzenskom pomere.

Spomenul Nadáciu Milana Šimečku, kde je v správnej rade nadácie strýko predsedu PS, nadáciu Projekt Fórum, kde jedinou štatutárkou je Šimečkova mama, a tiež občianske združenie BOD.Y, kde je štatutárnym orgánom partnerka Michala Šimečku.

NR SR: Rokovanie 20. schôdze
Predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Tibor Gašpar počas rokovania mimoriadnej 20. schôdze Národnej rady (NR) SR k návrhu skupiny poslancov NR SR na odvolanie poslanca Michala Šimečku z funkcie podpredsedu Národnej rady SR. Bratislava, 12. september 2024. Foto: SITA/Tomáš Susko

Podpredseda parlamentu sa pritom odvolával aj na čiastkové výsledku auditu na Ministerstve spravodlivosti SR. Tieto organizácie podľa Gašpara pôsobia protivládne a čerpajú prostriedky na iné účely, než na tie, ktoré majú definované.

„A teraz bludy kontra fakty. Mali sme ústavnoprávny výbor k tomuto programu, kde som krátko predstavil dôvody. Prvá reakcia poslanca Branislava Vanča z PS a poslankyne Lucie Plavákovej (PS) bolo, že čo šírim na výbore bludy. Aby sme si urobili jasno. Fakty, ako sú údaje z centrálneho registra zmlúv, verejne dostupné každému, určite nie sú bludy,“ vyhlásil Gašpar s tým, že rovnako sú faktami aj výsledky z auditu rezortu spravodlivosti.

„Hodnotiace úsudky, ktoré sme k nim dali, sú naše názory, a tie v pohode kritizujte,“ odkázal Gašpar opozícii s tým, že je v poriadku, ak nebudú súhlasiť s ich názormi. „Ale nehovorte Slovákom, že v centrálnom registri zmlúv nie sú fakty, alebo že audit ministerstva spravodlivosti nie sú fakty,“ dodal Gašpar.

Gašpar ako ďalší dôvod spomenul aj protesty, ktoré organizovala Šimečkova strana. Koalícia je názoru, že predseda PS zneužíva ústavné právo na to, aby ochránil systém dotácií svojim blízkym ľuďom.

Verejné protesty a právo na zhromažďovanie tak podľa Gašpara zneužil na to, aby sa pokúsil vytvoriť tlak na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (SNS) a ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD), ktorí začali kontrolnú činnosť, a to odhaľovanie procesov prideľovania finančných prostriedkov rôznym mimovládnym organizáciám, občianskym združeniam a nadáciám.

Šimečka tak podľa slov Gašpara využíva zhromažďovanie na osobnú ochranu. Ako dôvod odvolania Šimečku z funkcie podpredsedu NR SR vidí aj to, že jeho otec je spoluakcionár média, ktoré je podľa koalície protivládne, a funguje v prospech hnutia PS.

Gašpar súčasne pripomenul, že opozícii stačilo na odvolávanie Ľuboša Blahu (Smer-SD) iba to, že má kritický názor na bývalú prezidentku Zuzanu Čaputovú, a to, že zvesil jej obraz. Zároveň si Gašpar myslí, že obvinenie zo strany Šimečku, že návrh na jeho odvolanie vypracoval jeho syn Pavel Gašpar, je len pokusom o odvedenie pozornosti od závažných dôvodov, pre ktoré chce koalícia jeho odvolanie.

Šimečka hovorí o pomste koalície

V parlamente vystúpil aj Michal Šimečka, ktorý návrh považuje za pomstu koalície za dobrú opozičnú prácu, ktorú robí Progresívne Slovensko. „Moja rodina prežila basu, eštebákov a Mečiara, prežije aj Roberta Fica a jeho amatérskeho šéfa tajnej služby,“ povedal.

Zdôraznil, že jeho rodina sa angažuje vo verejnej sfére už od 19. storočia. Jeho starý otec bol filozof, disident, poradca prezidenta Václava Havla. „Kým Robert Fico stúpal po kariérnom rebríčku v komunistickej strane, môjho starého otca vyhodili z univerzity a zavreli do basy kvôli jeho textom. Rovnako zažíval lynč aj môj otec za komunistov a aj za Mečiara,“ povedal.

Ako dodal, Fico útočí aj na jeho partnerku, ktorá má špičkové tanečných vzdelanie a môže vystupovať v najväčších metropolách vo svete, no rozhodla sa pôsobiť na Slovensku. Potvrdil, že je pravda, že občianske združenie, ktorého štatutárkou je jeho mama, a občianske združenie, ktorého štatutárkou je jeho partnerka, dostávali podporu od štátu cez dotácie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ako prízvukoval, práve za vlád Smeru však dostávali úhrnne viac ako za vlád Igora Matoviča a Eduarda Hegera, a o samotnom pridelení dotácií rozhodovali nominanti Smeru alebo nezávislí odborníci.

„Čo je kľúčové, podporu dostávali dávno predtým, než ja som bol v politike a než vzniklo Progresívne Slovensko. Ešte aj ten váš audit, ktorý odmietate zverejniť, ale ktorého výsledky ste už prekrútili, aj ten konštatuje, že nedošlo k žiadnemu konfliktu záujmov. Nepredložili ste jediný fakt, ako by dotácie súviseli so mnou alebo mojím vplyvom – pretože tam nebol,“ zdôraznil Šimečka a dodal, že keby mu išlo o granty a o peniaze, ako to podsúva Smer, mohol zostať podpredsedom Európskeho parlamentu a poberať iné peniaze, napriek tomu sa rozhodol vrátiť na Slovensko.

Líder opozície je presvedčený, že mnohí koaliční poslanci sa za celé jeho odvolávanie hanbia. „Jednak je to remeselné babráctvo – diskreditačná kampaň voči mne je slabá, už ste to vedeli robiť aj lepšie v Smere. Ale podľa mňa sa hanbíte aj za fakt, že sa tu útočí na moju rodinu – na moju matku, na moju partnerku, dokonca na môjho nebohého starého otca,“ povedal.

NR SR: Rokovanie 20. schôdze
Podpredseda parlamentu Michal Šimečka (druhý zdola vľavo) počas rokovania mimoriadnej 20. schôdze Národnej rady (NR) SR k návrhu skupiny poslancov NR SR na odvolanie poslanca Michala Šimečku z funkcie podpredsedu Národnej rady SR. Bratislava, 12. september 2024. Foto: SITA/Tomáš Susko.

Koalícia celým jeho odvolávaním podľa neho škodí predovšetkým samej sebe, pretože ukazuje svojim voličom, že kašle na ich problémy a rieši iba svoju osobnú pomstu. Poukázal na to, že po štyroch desaťročiach, čo je Robert Fico pri moci a prisatý na štátny rozpočet, po 4 600 dňoch, má Slovensko štvrtú najnižšiu životnú úroveň z celej Európskej únie. Kúpnu silu máme na úrovni Turecka a s Cyprom sme na chvoste v produktivite práce.

Máme najhoršie verejné financie v eurozóne a druhé najmenej dostupné bývanie. Slovensko opustilo vyše 300-tisíc ľudí, pričom každý jeden odchod stojí krajinu 2,8 milióna eur, kumulatívne tým krajina prišla o štyri percentá HDP. Ako pokračoval, Slovensku chýba 2 000 lekárov a 8 000 zdravotných sestier. Muži na Slovensku žijú v zdraví najkratšie v Európe.

„Každý rok zomrie 11-tisíc ľudí, ktorí by zomrieť nemuseli, keby ste naše zdravotníctvo spravovali lepšie. Takmer milión ľudí je na Slovensku ohrozených chudobou po trinástich rokoch vašich takzvane ľavicových vlád. Pritom ste mali dokonalé podmienky na to, aby ste Slovensko niekam posunuli – len z EÚ ste dostali 25 miliárd eur a vy ste ich prehajdákali alebo rozdali svojim kumpánom. Poľsko za ten čas postavilo celú diaľničnú sieť, vy ste nepostavili ani tú jednu diaľnicu do Košíc,“ hovoril v pléne Šimečka.

Poukázal tiež na problémy v školstve. Nielenže chýba vyše 2000 učiteľov a učiteliek, ale aj vo všetkých možných testoch dosahujú naše deti najhoršie výsledky spomedzi okolitých krajín. Každý piaty Slovák študuje mimo Slovenska. „Toto všetko je vaša vizitka. A vy máte tu drzosť, že tu teraz budete riešiť moje odvolanie. To naozaj nemáte nič lepšie na práci?“ pýtal sa Šimečka.

Na záver odkázal premiérovi Ficovi, aby si nemýlil „našu slušnosť so slabosťou alebo nedostatkom odhodlania“. Na Ficove nedávne vyjadrenie o tom, že on nevie, kto je Michal Šimečka, povedal, že chápe, že ho nevie prečítať a zaradiť, pretože nie je gauner a nemá žiadne kauzy. „Som ten, ktorý vás porazí,“ uzavrel.

Dubéci hovorí o farizejskom hlasovaní

V rozprave vystúpil aj šéf poslaneckého klubu progresívcov Martin Dubéci, podľa ktorého dotácie od štátu v minulosti poberali viacerí koaliční poslanci alebo ich rodiny.

Menoval pritom Romana Michelka, Dušana Muňka, Branislava Becíka, Jána Blcháča, Augustína Hambálka, Michala Stušku, Antona Stredáka, Samuela Migaľa, Michala Lukšu, Paulu Puškárovú, Miroslava Čellára, Štefana Gašparoviča, Viliama Záhorčáka, Romana Malatinca, Jána Podmanického, Janu Vaľovú, Ľubomíra Vážneho, Ján Ferečáka, Rudolfa Huliaka, Dagmar Kramplovú a Radomíra Šalitroša. Takisto Dubéci spomenul aj ďalších predstaviteľov koalície, konkrétne šéfa Úradu vlády SR Juraja Gedru a štátnych tajomníkov ministerstva životného prostredia Štefana Kuffu a Filipa Kuffu.

Dubéci zdôraznil, že to, že menoval spomenutých politikov neznamená, že by sa dopustili niečoho nezákonného alebo zlého. Mali by sa však podľa neho zamyslieť, či exitujú dôvody na odvolanie Šimečku z funkcie. „Ja si myslím, že to bude mimoriadne farizejské hlasovanie,“ vyhlásil Dubéci, pričom zároveň vyzval na ukončenie mimoriadnej schôdze. „Lebo je to nekonečná hanba,“ doplnil Dubéci.

Poslanec Muňko (Smer-SD) v reakcii Dubécimu povedal, že v súvislosti so Šimečkom obhajuje neobhájiteľné. „Môžte tu hovoriť akékoľvek bludy, máte trestnoprávnu zodpovednosť. Stretneme sa,“ povedal Muňko. Poslanec Blcháč (Hlas-SD) zase od Dubéciho žiadal ospravedlnenie. „Nedostal som nič,“ zdôraznil Blcháč.

Hnutie Slovensko sa hlasovania nezúčastní

Poslanci opozičného hnutia Slovensko sa nezúčastnia hlasovania za odvolanie lídra Progresívneho Slovenska Michala Šimečku z postu podpredsedu Národnej rady SR.

Ako na tlačovej besede povedal predseda hnutia Igor Matovič, predmetný návrh je stratégia predsedu vlády Roberta Fica pred budúcimi voľbami. Zároveň túto tému Fico podľa Matoviča zneužíva na prekrytie problémov, do ktorých Slovensko priviedla jeho vláda.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Robert Fico si uvedomuje, že budúce voľby môže vyhrať iba vtedy, ak bude mať jediného súpera, a to Progresívne Slovensko, a ak všetky ostatné demokratické strany neprejdú cez päťpercentnú hranicu. Preto bude útočiť na PS a bude tak ťahať na svoju stranu konzervatívnych voličov, ktorí nechcú, aby tu vládla strana, ktorá má v programe napríklad bezplatné potraty pre 16-ročné dievčatá,“ vyhlásil Matovič.

Zároveň podľa neho touto témou Fico zahlcuje médiá a snaží sa prekryť to, že ľuďom nasľuboval veci, ktoré nesplnil a svojimi krokmi približuje Slovensko k ekonomickej katastrofe.

Šéf hnutia Slovensko pripomenul, že „keď mal Robert Fico jednofarebnú vládu a 83 poslancov v pléne, začal ako premiér udeľovať dotácie aj Nadácii Milana Šimečku, ale tiež LGBTI komunite na ich aktivity a dúhové pochody“. „Dnes mu to prekáža a hovorí, že je to problém. Aj to dokazuje, že Robert Fico si len strategicky vybral hru, ktorá ho má doviesť k ústavnej väčšine,“ doplnil Matovič.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičMartin DubéciMichal ŠimečkaRobert Fico
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMatovičovo hnutie SlovenskoNR SR Národná rada Slovenskej republikyProgresívne Slovensko (PS)SMER-SDSNS Slovenská národná strana