Škótsko nemôže zorganizovať referendum o nezávislosti bez súhlasu Británie, rozhodol najvyšší súd

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Škótska premiérka Nicola Sturgeonová
Škótska premiérka Nicola Sturgeonová. Foto: archívne, SITA/AP

Najvyšší súd v Spojenom kráľovstve v stredu rozhodol, že Škótsko nemá právomoc usporiadať nové referendum o nezávislosti bez súhlasu britskej vlády. Tento rozsudok predstavuje významnú prekážku pre kampaň škótskej vlády za odtrhnutie sa od Spojeného kráľovstva.

Nemá právomoc

Súd vo verdikte uviedol, že škótsky parlament „nemá právomoc uzákoniť referendum o nezávislosti Škótska“. Dovedna päť sudcov sa na rozsudku zhodlo jednomyseľne.

Škótska prvá ministerka Nicola Sturgeonová minulý mesiac uviedla, že bude pokračovať vo svojej kampani za nezávislosť Škótska od Spojeného kráľovstva, a to aj v prípade, že britský najvyšší súd zamietne žiadosť o povolenie na vyhlásenie nového referenda o nezávislosti.

Krajina sa zmenila

Škótsko odmietlo nezávislosť v referende v roku 2014, keď 55 % voličov uviedlo, že chce zostať súčasťou Británie. Tamojšia vláda sa stavia proti novému referendu o nezávislosti a tvrdí, že táto otázka bola predchádzajúcim hlasovaním vyriešená.

Sturgeonová však oponuje a argumentuje tým, že krajina sa odvtedy zmenila, predovšetkým v dôsledku odchodu Británie z Európskej únie, s čím nesúhlasila väčšina Škótov. Tvrdí, že Škótsku by sa po ekonomickej stránke darilo lepšie, ak by nebolo súčasťou Spojeného kráľovstva.

Škótsko a Anglicko sú politicky zjednotené od roku 1707. Škótsko má od roku 1999 vlastný parlament a vládu a vytvára si vlastnú politiku v oblasti verejného zdravia, vzdelávania a iných záležitostí. Britská vláda v Londýne kontroluje záležitosti ako obrana a fiškálna politika.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Nicola Sturgeonová