ŠKRIPEK: Nie som cenzor, ani hlavný moralista

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
škripek

Prečo myslíte sú u nás kupované tlačoviny, v ktorých sú nahé telá. Ak by sa to nekupovalo, asi by to do novín vydavatelia nedávali. Ako je možné, že na kresťanskom Slovensku takéto periodiká patria medzi najčítanejšie?

Kresťanské Slovensko by bolo rado, keby to tam nebolo. Je omnoho menšinovejšia časť ľudí, ktorí by po tomto bažili. Odkázal mi jeden šesťdesiatnik, že on si to kvôli tej holej babe kupuje. Lenže ten starý pán nemá dobré manželstvo. Je frustrovaný zo vzťahu so svojou ženou. Tak prečo by ho nepotešila tam tá baba? Lenže toto nie je úplne zdravý prejav nakladania s vlastným životom alebo s pohľadom na ľudské telo. Keď ho chce, tak nech si kúpi erotický časopis. Veď na to sme demokratická spoločnosť, ktorá produkuje všetko, ale dajme to do správnych oddelení, alebo kolóniek. Tvrdím, že holé dievča tam poškodzuje vývoj chlapcov a pohľad chlapcov na sexualitu. Poškodzuje to pohľad dievčat na seba samé. Dievča, ktoré je na tretej strane odfotené holé, je z Malaciek, alebo zo Skalice, alebo zo Senice. Je v poriadku, že tu sa odfotí Seničanka? Však Senica nemá veľa obyvateľov. Dve tretiny ľudí ju pozná.

Prečo myslíte, že to spravila?

To dievča určite nemá k sebe úctu. Nemá v sebe takú zdravú ženskú prudérnosť, sebaúctu, ktorá prináša hodnotu do ľudských vzťahov. Ak sú ženy ako tovar, tak to znižuje hodnotu ľudských vzťahov medzi mužmi a ženami. To dievča tú sebaúctu nemá. Vidím v tom jeden dôvod. Toto sa uverejňuje takých pätnásť rokov. Vtedy ľudia nevedeli reagovať a nereagovali, keď sa to začalo. Podľa mňa už vtedy mohli zareagovať a povedať, že nie, toto nechceme. Lenže vždy to boli zahraničné dievčatá, zahraničné ženy. Lenže tá dievčina, ktorá je odfotená dnes, mala vtedy tri roky, keď sa to začalo publikovať. Vyrástla s tým, že to každý deň videla aj ona. A dnes, keď má osemnásť – dvadsať, prídu za ňou redaktori známych novín a povedia jej, nechaj sa vyfotiť aj ty holá. Tu máš tisíc euro alebo päťsto. Možno jej dajú len sto eur. Súčasná finančná situácia jej napovie, že je to dobrý zárobok. A pretože v jej hlave je táto hodnota úplne vymytá, povie si: Však prečo nie? Však to tam býva pravidelne. No tak sa tam buchne aj ona. Dnešná, už asi pätnásť rokov vychovávaná generácia dievčat, je týmto ovplyvnená.

Ako bude podľa vás vychovávať deti, takáto žena?

Veľmi zmení svoj hodnoty. Veľa ľudí zmení svoj postoj, akonáhle začne mať deti. Začne sa pozerať na svet a na hodnoty úplne inak a začne hovoriť o tom, že keď bol mladý, robil blbosti. Malá časť ľudí zostane pri tom, že jej nič nevadí.

Neobávate sa, kam takíto ľudia dovedú našu spoločnosť o 100 rokov?

Ak sa správame nezodpovedne k publikovaniu, k tomu čo píšeme v knihách, tak sa to jednoznačne prejaví v ďalších generáciách. Za socializmu bolo vynikajúcim nástrojom zveľaďovania spoločenských hodnôt, nedeľná chvíľka poézie. Ja si na ňu spomínam veľmi rád. Vtedy mi liezla na nervy, ale rodičia chceli aby som to pozeral a ja som sa na tom smial. Išlo mi to na nervy, síce trvala len päť minút, myslel som si, že je to večnosť. Do dnes si niektoré pamätám. Bolo to dobré, pretože išlo o zveľaďovanie hodnôt.

Keď v tejto spoločnosti sa nevedeli k tomto fenoménu postaviť katolícki biskupi, evanjelickí biskupi, množstvo duchovných, ktorí majú vplyv na túto krajinu, ani množstvo politikov, mediálnych mágov, tak kto to teda má povedať? Ja som teraz v zákonodarnom zbore, ja si myslím, že toto je vážny spoločenský problém.Branislav Škripek

Vy teda chcete, aby médiá s tým prestali?

Nie, ja vyzývam médiá k tomu, aby sa zodpovednejšie k tomuto postavili. Médiá sú vlastne majitelia médií. Následne redaktori. Niektorých redaktorov sa musím spýtať, čo je s ich vnútorným morálnym barometrom, keď im nevadí, alebo nevedia povedať čo je na tom dobré.

Čo vy v tom vidíte zlé alebo vulgárne?

Napríklad na titulke zobrazená žena, ktorá je zjavne opitá, rozťahuje stehná, má výstrih pomaly po pupok. Tvrdím, že toto je vulgárne zobrazenie. Toto je vulgarizmus. Jasné, že nikto jej neupiera právo na to, aby sa takto bavila, no môže sa a nech sa baví, ak sa baví v spoločnosti svojich priateľov. Ale to patrí do spoločnosti ich priateľov, do ich uzavretého kruhu, do nejakej obývačky. Veď to sa nerobí na verejnosti! Keby toto robili na verejnosti, tak tam nabehne polícia a zatknú ich, pretože toto je porušenie zákona. Lenže my to buchneme do médií a to už ich nikto nezatkne. Potom treba zatknúť asi majiteľa médiá. Pretože toto nie je v poriadku a toto zobrazíme mladým ľuďom. Predstavte si 14-ročného chlapca, ktorý je práve v rozvoji svojej sexuality, je veľmi podrážditeľný, povedzme že má vyšší stupeň svojho sexuálneho apetítu, však ten chlapec, keď prilievame takýmto spôsobom olej do ohňa, môže mať problém s udržiavaním svojej sexuality a môže niekoho prepadať. Môže začať byť vulgárnym voči svojim spolužiačkam, môže ich začať rôznym spôsobom obťažovať. Pretože toto je mu zobrazené, toto je normálne. Ale toto nie je prijateľné, normálne, toto je vulgarizmus najhrubšieho zrna. Samozrejme, že dospelý človek to môže prevádzkovať vo svojom súkromní, nech sa páči, lenže zobrazenie takýmto spôsobom je poškodzujúce. Tým chcem povedať, že tak ako bránime zákonom do 18 rokov predávať alkohol a cigarety, ja ponúkam spoločenskú dohodu a vyzývam k nej, aby sme takýmto spôsobom chránili deti a mládež pred dehonestujúcim pochopením ľudskej sexuality, nahoty, erotiky, vzťahov.

Myslíte si, že táto otázka je dnes najdôležitejší problém, ktorý Slovensko trápi?

Keď v tejto spoločnosti sa nevedeli k tomto fenoménu postaviť katolícki biskupi, evanjelickí biskupi, množstvo duchovných, ktorí majú vplyv na túto krajinu, ani množstvo politikov, mediálnych mágov, tak kto to teda má povedať? Ja som teraz v zákonodarnom zbore, ja si myslím, že toto je vážny spoločenský problém. Nie som ekonóm, nebudem riešiť v našom parlamente ekonomiku, to nie je moje poslanie, tu sú iní ekonómovia. Ale tí ekonómovia všetci riešia ekonomiku ako by to bola jediná spoločenská mantra, ktorá má vyriešiť všetky problémy. Je to dôležité, ale rovnako dôležitá je aj verejná mravnosť. Bez morálky sa naša ekonomika nepohne. Ja tvrdím, že to je kľúč.

Poslanci zložili sľub
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Ak neuspejete s týmto návrhom, budete pokračovať v takýchto iniciatívach?

Áno, budem. Budem prichádzať k tomuto problému z rôznych strán. Teraz som podal novelu zákona, ktorá je jednoduchá. Je to spresnenie starého zákona z roku 1990, aby sme erotickú tlač produkovali, šírili, distribuovali len v erotických časopisoch a nie v spravodajskej dennej tlači. Vážne nechápem, čo robí v spravodajskom denníku výzva „stiahni si do mobilu túto holú ženu“. A prepáčte, veď kto si ju sťahuje do mobilu? Manžel, ktorý má doma ženu? Veď manželky by sa to tiež dotklo a urazilo. Čiže bude to pravdepodobne tínedžer a s veľkou pravdepodobnosťou chlapec. Dievčatá si asi ťažko budú sťahovať holé ženy, pretože to nie je fenomén, ktorý sa normálne šíri medzi mladými ľuďmi. Čiže cieľom je mladý muž, chlapec, ktorý používa mobil. Denne bude vyrastať s pohľadom na nejaké holé dievča, ktoré tam má ako tapetu, ak mu to rodičia nezakážu. Tento chlapec získa pocit, že toto je správna žena, ktorá je pre mňa holá! Možno nad ňou masturbuje. Toto je úplne zlý pedagogický prístup. Preto by tu mala byť spoločenská dohoda, že súhlasíme všetci, že je to tak, správne. Všetci predsa vieme a ani majitelia médií to nepovedia nahlas, ani redaktori, ani nikto nepovie nahlas, že predávajme deťom cigarety. No všetci chápeme na základe odborných štúdií, že do 18 rokov sa nemá fajčiť.

Súhlasím.

Aj ja som fajčil 14-ročný, ale tajne. Určite nás za to mohli napomínať, rodičia na mňa nakričali. Prečo o ľudskom tele nechápeme, že to nie je správne? Prečo tvrdíme, že to máme nechať tak. S ľudským telom je treba vedieť správne narábať. Naše telo nie je len tak nejaký samorast, ktorý len tak rastie. Tu pokrivkáva pochopenie toho ako pracovať s vlastným telom, ako sa k nemu správať, ako ho správne rozvíjať, ako sa k nemu dobre postaviť a dobre ho používať. Používanie sexuality a nahoty je jedna z podstatných čŕt vlastnenia vlastného tela. My to vôbec nevieme urobiť. Ja len žiadam regulovať distribúciu. Nehovorím o žiadnom zákaze, o žiadnej cenzúre, nechcem nič obmedzovať. Ja dokonca nechcem definovať mravnosť, pretože nie som ani cenzor, ani hlavný moralista. Ja len vyzývam k tomu, aby sme sa k tomu správali úctivo a zodpovedne. Produkovať môžme všetko, ale správnym spôsobom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav Škripek