PITTSBURGH 25. septembra (WEBNOVINY) – Skupina G20 združujúca najvýznamnejšie rozvinuté aj rýchlo sa rozvíjajúce ekonomiky sveta smeruje k tomu, že prevezme hlavnú rolu pri koordinovaní globálnej ekonomiky, povedal vo štvrtok vysokopostavený predstaviteľ USA. Je to znak posunu od najpriemyselnejších krajín združených v organizácii G8 k širšiemu fóru krajín, v ktorom sú zastúpené nové hospodárske mocnosti ako Čína či Brazília.
„G20 bude novou kolektívnou radou, ktorá bude koordinovať medzinárodnú ekonomickú spoluprácu,“ povedal americký predstaviteľ v súvislosti so summitom G20, ktorý sa vo štvrtok začal v Pittsburghu s cieľom dohodnúť sa na spôsoboch predchádzania novým finančným krízam. Organizácia G20 vznikla v roku 1999 po ázijskej finančnej kríze s cieľom uľahčiť komunikáciu najrozvinutejších štátov združených v G7 (USA, Japonsko, Nemecko, Británia, Francúzsko, Taliansko a Kanada) s ostatným svetom. Organizácia G8 združuje sedem najrozvinutejších štátov a Rusko.
Myšlienku, aby hlavným koordinátorom svetovej ekonomiky bola G20, už skôr presadzovala Británia, ale proti boli niektoré európske krajiny. Napríklad taliansky premiér Silvio Berlusconi, ktorý je v súčasnosti predsedom G8, podporuje názor, aby obe združenia zostali oddelené, pričom sa nepriamo vyslovil za to, aby si G8 udržala dominantné postavenie.
SITA/Reuters