Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 sa v sobotu zjednotila a vyzvala Čínu, nech vyvíja tlak na svojho strategického partnera Rusko, aby ukončilo vojnu s Ukrajinou. V spoločnom vyhlásení vydanom v sobotu lídri G7 zdôraznili, že nechcú ublížiť Číne a usilujú sa o „konštruktívne a stabilné vzťahy“ s Pekingom.
Spolupráca s Čínou
„Vyzývame Čínu, nech nalieha na Rusko, aby zastavilo svoju vojenskú agresiu a okamžite, úplne a bezpodmienečne stiahlo svojich vojakov z Ukrajiny. Nabádame Čínu, aby podporovala komplexný, spravodlivý a trvalý mier založený na územnej celistvosti a princípoch a cieľoch Charty OSN, vrátane priamych rozhovorov s Ukrajinou,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Čína pôžičkami tlačí desiatku krajín sveta ku kolapsu, v mnohých už odbila polnoc
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Lídri G7 poukázali taktiež na to, že spolupráca s Čínou je potrebná vzhľadom na jej globálnu úlohu a významné ekonomické postavenie, pričom apelovali na spoluprácu na problémoch, akými sú zmena klímy, biodiverzita, dlhy a finančné potreby zraniteľných krajín, globálne zdravotné problémy a ekonomická stabilita.
Kontrola nad Taiwanom
Skupina G7 však vyjadrila „vážne znepokojenie“ nad situáciou vo Východočínskom a Juhočínskom mori, kde Peking rozširuje svoju vojenskú prítomnosť a hrozí použitím sily, aby získal kontrolu nad Taiwanom.
Lídri G7 vyzvali na „mierové vyriešenie“ čínskeho nároku na Taiwan, ktorý zostal nevyriešený, odkedy komunisti v roku 1949 získali moc na čínskej pevnine.
Čína využíva vojnu na Ukrajine na posilnenie svojho vplyvu v Strednej Ázii na úkor Ruska, naznačuje americký think-tank
Vo vyhlásení sa uvádza, že „neexistuje žiadny právny základ pre expanzívne námorné nároky Číny v Juhočínskom mori a sme proti militarizačným aktivitám Číny v regióne“.
Celosvetový záujem
„Rastúca sa Čína, ktorá hrá podľa medzinárodných pravidiel, by bola v celosvetovom záujme,“ uvádza sa vo vyhlásení v narážke na obvinenia, že Peking podkopáva „medzinárodný poriadok založený na pravidlách“.
Čína preletela pri Taiwane s 38 bojovými lietadlami, súčasťou zastrašovacej kampane boli aj námorné lode
Skupina G7 sa tiež zjednotila vo vyjadrení obáv o ľudské práva v Číne vrátane Tibetu, Hongkongu a v regióne Sin-ťiang na ďalekom západe krajiny, kde je otázka nútenej práce večným problémom.
Vyhlásenie sa však tiež snažilo čeliť obvineniam, že G7 sa snaží zabrániť vzostupu Číny ako globálnej veľmoci. „Naše politické prístupy nie sú navrhnuté tak, aby poškodzovali Čínu, ani sa nesnažíme zmariť hospodársky pokrok a rozvoj Číny,“ uvádza sa v správe.