Skupina najvyspelejších ekonomík sveta G7 oznámila zjednotený postoj k vojne medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas a vyzvala na humanitárne prestávky v bojoch na urýchlenie humanitárnej pomoci civilistom v Pásme Gazy.
Ministri zahraničia po intenzívnych dvojdňových rokovaniach v Tokiu skritizovali útok Hamasu na Izrael a zároveň zdôraznili potrebu urgentného konania voči zhoršujúcej sa humanitárnej kríze v palestínskej enkláve.
Pomoc musia umožniť všetky strany
„Všetky strany musia umožniť neobmedzenú humanitárnu podporu pre civilistov vrátane potravín, vody, lekárskej starostlivosti, paliva a prístrešia a prístup pre humanitárnych pracovníkov,“ uvádza sa v stanovisku ministrov z Nemecka, Francúzska, Talianska, Spojeného kráľovstva, Kanady a Japonska, ktorých na rokovaniach doplnil aj šéf diplomacie Európskej únie.
Hamas porušil prímerie, keď zaútočil na Izrael a zavraždil 1 400 ľudí. Bez návratu rukojemníkov žiadne prímerie nebude
„Podporujeme humanitárne prestávky a koridory na uľahčenie naliehavo potrebnej pomoci, civilného pohybu a prepustenia rukojemníkov,“ prízvukovali.
Ďalšie témy rokovaní
G7 podľa diplomatov „intenzívne pracuje na tom, aby zabránila ďalšej eskalácii konfliktu a jeho rozšíreniu“ a tiež využíva sankcie a iné opatrenia, aby „Hamasu odoprela schopnosť získavať a využívať prostriedky na páchanie zverstiev“. Ministri tiež odsúdili nárast extrémistického správania sa izraelských osadníkov voči Palestínčanom, ktoré je „neprijateľné, podkopáva bezpečnosť na Západnom brehu a ohrozuje vyhliadky na trvalý mier“.
Pásmo Gazy sa rýchlo stáva cintorínom pre deti, tvrdí Guterres
Zástupcovia G7 sa na rokovaniach venovali aj ďalším otázkam ako sú ruská vojna na Ukrajine, severokórejský jadrový a zbrojný program či rastúca agresia Číny v jej teritoriálnych sporoch so susednými krajinami.