Skupina priateľov menšín v NR SR pokračuje vo svojej práci aj v novom parlamente, informoval Ravasz

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ábel Ravasz
Splnomocnenec vlády pre rómske komunity a podpredseda strany Most-Híd Ábel Ravasz. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.
Tento článok pre vás načítala AI.

Skupina priateľov menšín v Národnej rade SR (SPMN) pokračuje vo svojej práci aj v novom parlamente. Informoval o tom Inštitút Mateja Bela a informoval o tom, ktorí poslanci minulého obdobia hlasovali najviac v prospech menšín.

Ocenenie Priateľ menšín

Analyzovali 57 kľúčových, finálnych hlasovaní o zákonoch a právnych normách, ktoré v priebehu práce SPMN odporúčali podporiť alebo nepodporiť, prípadne navrhovali vylepšiť s ohľadom na dopady na menšiny. Symbolické ocenenie Priateľ menšín v NR SR udelili osemnástim poslancom.

Ocenenie získali Alojz Baránik, Ján Benčík, Monika Brisudová, Peter Cmorej, Róbert Halák, Jarmila Halgašová, Miroslav Kollár, Monika Kozelová, Juraj Krúpa, Vladimír Ledecký, Tomáš Lehotský, Peter Osuský, Anna Remiášová, Jaromír Šíbl, Tomáš Valášek, Jarmila Vaňová, Marián Viskupič, Anna Zemanová a Jana Žitňanská.

„Naďalej považujeme za dôležité, aby analýza navrhnutej legislatívy z pohľadu menšín nebola nadštandardom, ale normou. Naša skupina odborníkov naďalej ponúka svoje analýzy poslancom dobrej vôle. Verím, že v novom období nájdeme nových spojencov v parlamente naprieč politickým spektrom, a že spolu zabezpečíme kvalitnú legislatívu v prospech menšín,“ povedal Ábel Ravasz, prezident Inštitútu Mateja Bela.

Menšinové strany v parlamente

SPMN vznikla ako občianska iniciatíva pod záštitou Inštitútu Mateja Bela v roku 2021. Cieľom je kompenzovať neprítomnosť menšinových strán v parlamente formou aktívneho dialógu medzi parlamentom a odborníkmi v oblasti menšinových práv vrátane prípravy a pripomienkovania legislatívy.

„Vzhľadom na nezmenenú situáciu ohľadom reprezentácii menšín v parlamente pokračuje SPMN vo svojej činnosti aj v tomto období. Prvé stretnutie s novými poslancami je naplánované už na tento týždeň,“ informoval inštitút. SPMN vďaka spolupráci s poslancami priamo ovplyvnila legislatívu v oblastiach ako je bývanie, vzdelávanie a jazykové práva v prospech menšín žijúcich na Slovensku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ábel RavaszAlojz BaránikAnna RemiášováAnna ZemanováJán BenčíkJana ŽitňanskáJarmila HalgašováJarmila VaňováJaromír ŠíblJuraj KrúpaMarián ViskupičMiroslav KollárMonika KozelováPeter CmorejPeter OsuskýRóbert HalákTomáš LehotskýTomáš ValášekVladimír Ledecký
Firmy a inštitúcie Inštitút Mateja BelaNárodná rada SR