Skvelá Gabriela Gajanová získala striebornú medailu na ME v atletike (fotografie)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gabriela Gajanová, striebro na ME v atletike
Slovenská reprezentantka Gabriela Gajanová získala striebornú medailu v behu na 800 m na ME v atletike, zlato získala Britka Keely Hodgkinsonová a bronz Anais Bourgoinová z Francúzska. Rím, 12. jún 2024. Foto: SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 12. júna 22:11

Slovensko sa na majstrovstvách Európy v atletike dočkalo medaily po šiestich rokoch. V stredu večer sa o ňu v talianskom Ríme postarala Gabriela Gajanová, ktorá vo finále behu na 800 m žien finišovala druhá a získala striebro.

Nad sily 24-ročnej zverenky trénera Louisa Heyera bola iba favorizovaná Britka Keely Hodgkinsonová, ktorá dobehla pred Slovenkou iba o 13 stotín sekundy. Gajanová si vybojovala striebro v sezónnom maxime 1:58,79 min, jej osobný rekord je iba o jedinú stotinu lepší.

V ére samostatnosti získala Gajanová pre Slovensko siedmu medailu, piatu striebornú. Zlato získal v roku 2010 kladivár Libor Charfreitag, striebro brali dvakrát kladivárka Martina Hrašnová (2012 a 2024) aj chodec Matej Tóth na 50 km (2014 a 2018), bronz brala rovnako na 800 m Lucia Klocová.

V stredu večer na Olympijskom štadióne nezačala Gabriela Gajanová zhurta, keď od štartu dopredu vyštartovala favoritka Hodgkinsonová. Držala sa v druhej polovici finálovej osmičky, postupne sa však dostávala vpred.

Ešte na konci záverečného oblúka bola štvrtá, no potom zaradila „vyšší rýchlostný stupeň“ a dostala sa na druhú priečku, tesne pred cieľom dokonca atakovala aj britskú líderku a obhajkyňu zlata. Tretia napokon dobehla Francúzka Anais Bourgoinová za 1:59,30 min.

V talianskej metropole Gajanová v pondelok ovládla svoj rozbeh výkonom 2:00,31 min, o deň neskôr bola vo svojom semifinále až piata a do finálovej osmičky prenikla na základe výkonu 1:59,43 min. „Vo finále sa môže stať hocičo a ja sa naozaj veľmi teším, že v ňom pobežím,“ vravela Slovenka pred finále a napokon sa jej slová do bodky potvrdili.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gabriela Gajanová