Slávime Svetový deň vody, Úrad verejného zdravotníctva poskytol ľuďom bezplatnú službu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pixabay

Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava (RÚVZ Bratislava) pri príležitosti Svetového dňa vody poskytol verejnosti bezplatné laboratórne vyšetrenie vzorky vody zo studní. Záujemcovia mohli vzorku vody zo studne priniesť v čase od 8:00 – 13:00 hod. na RÚVZ Bratislava.

Škodlivých látok sa vo vode môže nachádzať okolo 20, tieto testy sú však zamerané len na vybrané ukazovatele a to dusičnany a dusitany, ktoré sú najčastejšími indikátormi fekálneho znečistenia. Často sa stáva, že niekomu presakuje žumpa alebo do podzemnej vody uniká odpadová voda zo septikov a živočíšnych fariem.

Pixabay

Na Slovensku má studňu ako zdroj pitnej vody 14% obyvateľstva. „Nepoužívajte vodu zo studne, pokiaľ nepoznáte jej kvalitu,“ varuje RÚVZ Bratislava. Vodu zo studní nekontroluje žiaden orgán verejného zdravotníctva. „Treba si dať aspoň raz do roka  nechať urobiť rozbor vody,“ uviedla hovorkyňa RÚVZ Bratislava Katarína Nosálová. Zvýšená koncentrácia nektorých látok vo vode môže totiž spôsobovať zdravotné problémy.

Tento rok je ústredným heslom Svetového dňa vody „Nenechať nikoho bokom“. Cieľom je upozorniť na to, že prístup k dostatočnému množstvu zdravotne bezpečnej vode by malo byť dodržiavaným právom každého človeka bez rozdielov.

Pixabay

Žena by v priemere mala vypiť 2,2 litra denne a muž 3 litre. Pre ideálne množstvo vody, ktorú by ste mali denne vypiť, svoju váhu vynásobte koeficientom 0,035. Pokiaľ máte nadváhu, pripočítajte za každých 11 kg navyše k danému množstvu tekutín 0,25 litrov.

V súčasnosti vo svete žije približne 1,2 miliardy ľudí bez bezpečnej pitnej vody a vážnym nedostatkom aspoň jeden mesiac v roku trpia 4 miliardy ľudí, teda dve tretiny ľudstva. Do roku 2030 sa v dôsledku intenzívneho nedostatku vody očakáva vysídlenie okolo 700 miliónov ľudí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať