- aktualizované 9. októbra, 13:33
Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík je rád, že ľudia okolo Ľubomíra Galka zoskupení v Demokratickom jadre SaS opustili stranu. Tvrdí, že jej škodili. Sulík to vyhlásil na stredajšej tlačovej besede po skončení rokovania poslaneckého klubu.
Noví podpredsedovia strany
Odchod zo strany v stredu podľa Sulíkových odporcov ohlásilo niekoľko desiatok ľudí. K Jane Kiššovej a Vladimírovi Slobodovi, ktorí svoj odchod oznámili v utorok, sa pridali Ľubomír Galko, Jozef Rajtár, Miroslav Ivan, Renáta Kaščáková, Radoslav Pavelka či Pavol Kubiš.
Novým šéfom poslaneckého klubu SaS sa stal Martin Klus. Na tejto pozícii nahradil Natáliu Blahovú, ktorú v sobotu kongres vylúčil zo strany.
Za krízou v SaS je neústupčivosť Sulíka a nenaplnené ambície Galka
„Dnes sa konečne môžeme venovať kampani a politickému boju,“ povedal predseda SaS. „Nebol to hodnotový konflikt. Nerozumiem, čo týchto ľudí hnalo, aby sa vyšachovali zo strany,“ povedal Sulík a pripomenul, že ich dvakrát vyzval, aby stranu opustili.
Podľa Klusa v poslaneckom klube ostalo 11 ľudí. V parlamentných voľbách v roku 2016 pritom SaS získala 21 mandátov. Sulík potvrdil, že novými podpredsedami strany sa stali Branislav Gröhling a Karol Galek.
Pribudnú nové mená
Podľa Sulíka SaS zatiaľ opustilo 21 ľudí a v najbližších dňoch ju posilní 23 členov. „Tento týždeň pribudnú nové mená. Sú to ľudia, ktorých blokovala práve menovaná skupinka,“ tvrdil Sulík s tým, že do strany vstúpi napríklad predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba či Martin Klus.
Sloboda a Solidarita prišla o ďalšieho člena, zo strany vystupuje aj Vladimír Sloboda
Podľa Sulíka veľa ľudí nechcelo vstúpiť do strany kvôli Galkovi. Sulík plánuje v najbližších dňoch predstaviť definitívnu kandidátku do parlamentných volieb 2020 aj nových ľudí.
„V deň kongresu (5. októbra, pozn. SITA) mala strana 216 členov. Očakávam, že počet neklesne pod 210,“ vyhlásil predseda SaS. „Sme pripravení byť súčasťou pravicovej koalície,“ dodal.
Odchod desiatok členov
Podľa Demokratického jadra SaS oznámilo v stredu odchod zo strany zhruba tridsať jej členov a s veľkou pravdepodobnosťou pribudnú ďalší, uvádza sa na ich facebookovej stránke. K Jane Kiššovej a Vladimírovi Slobodovi sa pridali aj ďalší.
„Strana SaS sa totiž zmenila. Stratila morálny kompas. Nedokázali sme tomu zabrániť, pretože ešte neprecitol dostatočný počet členov. Je nám to veľmi ľúto,“ napísali členovia názorovej platformy SaS v statuse.
Kiššová vystupuje zo Sulíkovej SaS, v strane vládne neznesiteľná atmosféra
Ľubomír Galko na svojom facebookovom profile reagoval, že pociťuje sklamanie z toho, kam sa strana, ktorú pred desiatimi rokmi spoluzakladal, dostala.
Rozkol v priamom prenose
„Šiel som do politiky bojovať proti korupcii a pomôcť zlepšiť život ľuďom na Slovensku. Dnes na tieto ušľachtilé ciele nevidím v SaS pre mňa priestor. Či budem pokračovať v politike niekde inde alebo s ňou definitívne skončím sa rozhodnem v blízkej budúcnosti, zatiaľ sú všetky možnosti otvorené. Je mi ľúto, že naši voliči museli byt svedkami rozkolu a rozpadu SaS v priamom prenose,“ podotkol.
Platformu s názvom Demokratické jadro SaS založila skupina ľudí, ktorá sa odmietla zúčastniť 7. septembra na mimoriadnom kongrese SaS vo Zvolene, kde sa Sulík nechal opätovne zvoliť za predsedu strany.
Odôvodňovali to nesúhlasom so spôsobom, akým ho predseda zvolal. Nominačný kongres SaS v sobotu 5. októbra schválil Sulíkov návrh kandidátky do parlamentných volieb 2020.