SLOTA: SNS sa do vlády vráti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Ján Slota na sneme SNS v Ružomberku Foto: SITA/Gabriel Lipták

Keď sa obzriete za rokom 2010, aký bol z vášho pohľadu?

Bol hektický, a nielen rok 2010. Ja si myslím, že problémy začali už pred dva a pol rokom, keď médiá umelo začali vyťahovať niektoré kauzy a to nabobtnalo do absolútnych rozmerov, až obludných rozmerov. Tento obrovský tlak má hodnotu cca 300 – 400 mil. korún. Tie do toho niekto nalial a to malo výsledný efekt aj vo voľbách.

Vy viete povedať, kto to bol?

Tých ľudí, resp. tých inštitúcií bolo v tomto štáte habadej a možno aj mimo tohto štátu. Som presvedčený, že pán Világi nešetril na reklame. Ono to nejde priamo. Zadávajú sa zaplatené reklamy, pri tom sú dohody, čo sa má vysielať a ako sa má vysielať. Tretí sektor, Sorosova nadácia a ďalšie jej podobné do toho naliali tiež obrovské peniaze. V zahraničí sú skupiny ľudí, resp. organizácií, ktoré veľmi neradi vidia na politickej scéne Slovenska SNS. Týmto všetkým prekáža, že SNS vôbec existuje.

Ale nevadila SNS aj svojim koaličným partnerom? Aj tí sa podpísali pod ten výsledok. Nielen médiá a  zahraničie.

Ono by to bolo neseriózne, keby som to hádzal všetko na jednoznačných nepriateľov Slovenska a SNS. Určite aj koaliční partneri svojím prispením nepomohli SNS, ale pravý opak bola pravda.

Rozprávali ste sa od volieb s Ficom alebo s Mečiarom medzi štyrmi očami a povedali ste si o tom, aké tie štyri roky boli?

S pánom predsedom Ficom som sa niekoľkokrát rozprával, s pánom Mečiarom som sa nestretol. V konečnom dôsledku sa nechcem stále vracať k veciam, ktoré nikomu nič dobrého nedajú. Som hlboko presvedčený, že sa každý poučí zo svojich vlastných chýb.

Myslíte si, že SNS sa do vlády raz vráti?

Je to nutné, pretože pokiaľ SNS nebude vo vláde, tak vo vláde bude SMK alebo Híd. A to je neprijateľné pre ďalšiu existenciu slovenskej štátnosti.

Ako sa pozeráte na prvý polrok, ktorý vaša strana strávila v opozícii?

Každá strana je tu na to, aby bola kontrolným mechanizmom vládnucej mašinérii. Tak to robí aj SNS. Ale to neznamená, že by poslanci SNS slepo hlasovali proti návrhom zákona, ktoré dáva koaličná vláda. Pretože niektoré zákony sú v rámci našich programových cieľov a nemá pre nás zmysel, aby sme ich za každú cenu odmietali. Takže SNS a jej poslanci hlasujú podľa svojho svedomia a vedomia tak, ako ústava hovorí. A nie podľa toho, ako im nadiktuje vláda, resp. koaličná rada alebo poslanecký klub.

Dajú sa vytýčiť nejaké priority SNS na toto volebné obdobie?

Predovšetkým by sa mala uskutočniť rekonštrukcia tejto vlády. Vlády, v ktorej je strana Híd. To je maďarská politická strana, ktorá sa len zastiera určitými jednotlivcami, že sú tam aj Slováci. Ale vidíme, že rozloženie síl v rámci tejto strany a v exekutíve je jednoznačné. A nielen v exekutíve, ale aj zákonodarnom zbore – sú tam všetko Maďari. Či už dvaja ministri, alebo podpredseda parlamentu. Jediný Slovák v exekutíve je podpredseda vlády Chmel, ale ja si myslím, že toho nikto neberie vážne. On je tam vystrčený len kvôli tomu, aby si podriemal v parlamente. V každom prípade nám prekáža v tejto vláde aj strana SaS. Predovšetkým nám prekáža, že chce dekriminalizovať používanie mäkkých drog. Chce zaviesť manželstvá homosexuálov, uzatváranie týchto manželstiev, resp. možnosť osvojenia dieťaťa druhmi rovnakého pohlavia. Toto je pre SNS absolútne neprijateľné! Takže z tohto hľadiska by sme veľmi uvítali, keby prišlo čím skôr k rekonštrukcii vlády a pevne verím, že rekonštrukcia tejto vlády sa udeje do júna budúceho roku.

Z čoho vychádzate, že by mohlo prísť k takejto rekonštrukcii?

Animozít a doslova rozdielnosť názorov na riešenie aj veľmi dôležitých rozhodnutí koaličnej vlády je stále viac. A to sme len v prvom polroku vládnutia. Aj napriek tomu, že tieto politické strany spája predovšetkým koryto rozdeľovania, ktorého sa držia všetci ako kliešte, dôjde k zlomu a niekde to buchne. Už dva alebo tri razy sa to skoro zlomilo. A to sme v prvom polroku, to stále zdôrazňujem. Takže ono postupne to bude stále narastať a narastať.

SNS by bola ochotná podporiť aj menšinovú vládu?

Museli by sme vedieť, kto bude v tej menšinovej vláde. V žiadnom prípade by sme neakceptovali menšinovú vládu, kde by bola zúčastnená maďarská politická strana.

Zostaňme chvíľu pri maďarskej problematike. 1. januára nadobúda platnosť maďarský zákon o dvojakom občianstve. Ako vnímate tento problém?

Je to jednoznačná zrada záujmov SR. Nie je to tak, že Slovensko by muselo zrušiť občianstvo Slovákom, žijúcim trebárs v Amerike, USA, Kanade, Austrálii, vo Francúzsku alebo inde vo svete. Toto je úplne iná záujmová sféra susedného štátu, Maďarskej republiky. Tu je jeden zásadný rozdiel. Nikto nebude podozrievať Slovákov žijúcich v Austrálii, že chcú pripojiť Austráliu k SR, lebo je to absolútne nemožné. Fakt, že zákon hovorí o individuálnom prístupe udeľovania alebo neudeľovania alebo odoberania občianstva, to je fakt. Tých Slovákov, ktorí majú aj slovenské občianstvo, aj občianstvo tej krajiny, v ktorej žijú, nie sú milióny. Možnože ich je len pár tisíc. A to môžeme spraviť individuálnym prístupom. Ale fakt, že oni chcú prijať dvojaké občianstvo kolektívne, fakt, že Maďari žijú aj za Dunajom aj pred Dunajom, je to súvislý región, ktorý v roku 1938 Viedenskou arbitrážou pripadol, keď o tom rozhodli jeden nacista a druhý fašista, Hitler a Mussolini, ďalšiemu fašistickému štátu – Horthyovskému Maďarsku. Z toho hľadiska tento zákon vytvára veľké napätie medzi dvoma susednými štátmi. A fakt, že sa pripravuje aj zákon o možnosti voľby národnostných menšín v susedných štátoch, ktorí by mohli voliť maďarský parlament v Budapešti, a popri tom voliť aj slovenský parlament v Bratislave, resp. rumunský parlament v Bukurešti, no tak to je už absolútne postavené na hlavu! Keď toto niekto nevidí ako jednoznačnú paralelu z čias r. 38-39, z 30-tych rokov zo Sudet, no tak potom to nechce vidieť, alebo je hlúpy. Maďarský zákon o voľbe poslancov budapeštianskeho parlamentu je veľmi nebezpečný. Čiže ten, kto bagatelizuje dvojaké občianstvo, je buď zradca slovenských záujmov, alebo je idiot.

Slovenská vládna koalícia chystá zmenu slovenského zákona, alebo protizákona, ktorý bol prijatý ešte v minulom volebnom období. Novela by mala zrušiť sankcie za žiadosť o maďarské občianstvo. Ako vnímate túto legislatívnu iniciatívu?

Ako zradu slovenských záujmov. Jednoznačnú zradu! Pretože vyjadrovanie pani premiérky Radičovej a nielen jej vyjadrenia, ale aj iných, sú veľmi nebezpečné pre slovenskú štátnosť. Ale zoberme si fakt, že na čele slovenskej vlády je človek, ktorý nikdy nechcel slovenskú štátnosť. Nikdy. Osoba, ktorá je premiérkou, bola predstaviteľkou Sorosovej nadácie. A to majú spoločne s  premiérom Orbánom. Aj on bol predstaviteľ Sorosovej nadácie. Pri návšteve Orbána bola Radičová doslovne zaľúbená do pána Orbána. Tá sa chichúňala, pomaličky by sa mu hodila okolo krku, čo bolo nechutné. A pritom pán Orbán prišiel na Slovensko a pred televíznymi kamerami sa vysmial celému slovenskému národu do ksichtu. On familiárne síce zahral s úsmevom všetko do autu, ale každý musel spozorovať vetu, keď odpovedal na priamu otázku, že ako chce postupovať pri prijímaní zákonov v Maďarsku a na Slovensku. On povedal jednoznačne. Vy sa nestarajte do nášho zákonodarstva, my sa nestaráme do vášho zákonodarstva. Len zabudol dodať, že naše zákonodarstvo sa nemieša do vnútorných záležitostí susedného štátu, čiže Maďarskej republiky. Ale jeho zákonodarstvo, Maďarskej republiky, sa totálne mieša nielen do vnútorných záležitostí Slovenska, ale aj do vnútorných záležitostí Rumunska, Srbska, Chorvátska, Slovinska, Rakúska, Ukrajiny. Z tohto hľadiska je pre mňa veľmi dôležité, ako sa zachovajú naši vládni predstavitelia. Mali by sa zachovať tak, ako sa zachovali Rumuni, ktorí jednoznačne aj ústami svojho prezidenta, keď bol na návšteve Budapešti, odmietol autonómiu Sedmohradska. Toto sú jednoznačné vyjadrenia a nie oblizovanie našich politikov, najvyšších predstaviteľov, predsedu vlády, resp. behanie maratónu. Proti tomu by som nemal absolútne nič, no ale fakt, že pán minister zahraničných vecí pri návšteve Budapešti prezentoval, že odovzdáva v rámci našej diplomacie udeľovania našich víz v troch európskych krajinách maďarskému zastupiteľskému úradu. No tak to sme mohli už dať radšej nejakej republike Kongo, to udeľovanie víz. Ja viem, že to nie je až také dôležité, ale tu ide o principiálnu záležitosť. Keď sa začnú porušovať princípy, aj keď sú niekedy možno malicherné, tak potom sa začnú porušovať princípy aj v globálnych záležitostiach. Pretože z malých vecí sa stávajú veľké veci.

Na budúci rok máme sčítanie ľudu a predstavitelia maďarských strán na Slovensku sa obávajú, že Maďarov bude menej ako pred 10 rokmi, že môžu klesnúť aj pod hranicu, pre nich psychologickú, 500 tisíc ľudí, hlásiacich sa k maďarskej národnosti. Ako vy vnímate sčítanie ľudu?

Urobia všetko pre to, aby našich cigánskych spoluobčanov čo možno najviac presviedčali, že sú tiež aj roduverní Maďari, nielen Cigáni, čo by mi veľmi neprekážalo.

Vy ste pred mesiacom hovorili, že SNS nechce rozprávať len o maďarskej problematike. Aké sú ďalšie priority politiky SNS?

Vidíme veľmi veľký priestor vo verejno-prospešných veľkých stavbách. Tu nechcem opakovať, že výstavba diaľnic, modernizácia slovenských železníc, aj rekonštrukcia, resp. výstavba niektorých regionálnych letísk, má obrovský význam pre infraštruktúru dopravy pre celé Slovensko. A to nielen z titulu, že priťahujeme investora zvonku, ale je to kvalitatívne iný život, iné cestovanie, či už v rýchlikoch, lietadlách, rýchlosť presunov obyvateľstva atď., atď. Dávame obrovský dôraz aj na rodinu. Myslím si, že by sme v tomto mali zaviesť úplne novú rodinnú politiku. Taktiež – aby som nezabudol na podporu domácich investorov a zrovnoprávnenie ich postavenia so zahraničnými investormi. To je veľmi boľavé miesto, ktoré je kritizované našou podnikateľskou sférou, že výhody, či už odpustenie určitého daňového zaťaženia zahraničných investorov, resp. príprava územia, príprava infraštruktúry na danom území, znevýhodňuje domácich investorov. Samozrejme by sme nemali zabúdať, aby sme podstatne väčšou mierou podporovali malých a stredných podnikateľov na Slovensku. Keď si zoberieme také veľké ekonomiky ako je nemecká, francúzska, tam gro ekonomického bytia a nebytia štátu neleží na pleciach veľkých monopolov. Je to predovšetkým na malých a stredných podnikateľoch. Peniaze by sa našli, keby sme sa pozreli v odvodoch zahraničných monopolov, ktoré máme na území Slovenska a koľko odtečie peňazí zo Slovenska – to sú desiatky, ba stovky miliárd, ktoré keby sme prijali patričné zákony, by zostali tu a tu by sa mohli spotrebovať, alebo investovať ďalej do niektorej ďalšej činnosti.

Prečo sa to nepodarilo za tie štyri roky, keď ste boli vo vláde?

SNS v rámci koaličnej rady niekoľkokrát žiadala, aby sme napadli zmluvu s talianskym Enelom pri Slovenských elektrárňach. Vypracovali sme tri trestné oznámenia. Bohužiaľ, všetko zaspalo. Bohužiaľ. Naša snaha vždy vyšla nazmar. Vidíme obrovské možnosti v tom, že by sme mohli vrátiť niektoré spoločnosti nazad do rúk štátu. Energetika by mala byť súčasťou štátnej moci. Hovorím o SE, hovorím o SPP, ktoré za zlomok ich skutočnej ceny odpredala predminulá vláda buď Talianom, alebo Nemcom, Francúzom.

Toto kritizoval aj Robert Fico, keď bol v opozícii. Vy vravíte, že sa to nepodarilo presadiť. No kvôli komu potom?

Ja som to žiadal. Nepresadil som to, tak to je.

Ako by ste charakterizovali slovenskú spoločnosť za uplynulý rok 2010? Čo je pre ňu charakteristické, čím žije?

Slovenská spoločnosť nie je ešte dosť vyspelá na to, aby rozpoznala blud od pravdy. Slovenská spoločnosť nedospela k tomu, aby videla, že niektoré médiá vytvárajú vlastnú politiku, ktorá je centrálne riadená niekde z pozadia. Pretože oni hrajú doslovne ako keby hrali v jednom orchestri. Majú spoločnú platformu, musia mať v pozadí niekoho, kto to riadi, všetkých. Pretože jeden začne a ide reťazový efekt, aby sa zvýšil, pumpujú tie hlúposti, bludy a klamstvá do ľudí a pumpujú ich mesiace, až človek, keď to počuje každý deň ráno, poobede aj večer, tak si myslí, že je to asi pravda. A toto je to, z čoho som nešťastný. Nemáme takmer žiadne miesto na slovenskom mediálnom trhu, ktoré by bolo pronárodné. To je to obrovské nešťastie. Médiá to robia veľmi sofistikovane, vyvolávajú pocit závisti u Slováka, že ten je bohatý, ten má a vyvolávajú obraz o niektorých politikoch v takých čiernych farbách, že to je až katastrofálne. A skutočnosť je úplne iná. Takže by som bol veľmi rád, keby si Slováci uvedomovali, že spolunáležitosť národa, to je to najdôležitejšie, čo národ má pre ďalšiu slovenskú štátnosť. Pretože ak my, Slováci, nebudeme jednotní a budeme rozbití a budeme sa klaňať tým druhým modlám, maďarským Turulom, resp. niektorým záujmom spoza mora, tak veľmi rýchlo zbadáme, že už nie sme svojprávni a že sme mimo hry, mimo svojej slovenskej štátnosti. A to je to najsmutnejšie.

Máte tri mesiace po sneme. V akom stave je SNS?

SNS je absolútne jednotná a absolútne je v pohode. Pripravená od Nového roku začať svojím novým programom oživenie činnosti. SNS pôjde bez spochybňovania kdekoho, či už niektorých odídencov, resp. našich neprajníkov a nepriateľov smerom dopredu tak, ako už ide od roku 1871.

Tými odídencami ste koho mysleli?

Veď oni sa nájdu, ono tých odídencov nie je zas až tak veľa.

Slota
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Myslíte napríklad aj na Annu Belousovovú, či zostane v strane, alebo odíde?

Pani Belousovová má v poslednom čase veľmi nechutné vystúpenia, ktoré nie sú zlučiteľné s vystúpeniami člena SNS. Čiže ak to bude takto ďalej pokračovať, vedenie a predsedníctvo strany zaujme k týmto jej vystúpeniam patričnú reakciu.

To znamená, že môže byť vylúčená zo strany za svoje vystúpenia?

To je jedna z možností, samozrejme.

Ona je šéfkou parlamentného výboru. Neuvažovali ste stiahnuť ju z tejto funkcie?

Uvidíme, ako to bude ďalej pokračovať a rozhodneme sa v najbližších týždňoch.

V kuloároch sa hovorí, že pani Belousovová a pán Pučík nepodporili v tajnej voľbe pána Trnku. Počuli ste o tom?

Neviem, pretože bola to tajná voľba. SNS v žiadnom prípade nekontroluje svojich poslancov nijakým spôsobom. Každý z poslaneckého klubu volil podľa svojho najlepšieho svedomia a vedomia.

Čo bude znamenať pre stranu prípadné vylúčenie pani Belousovovej?

Niektorí bývalí členovia SNS v Čadci, ale aj terajší členovia z regiónu Čadce, keď sa dopočuli, že nevyhrala na Sneme v normálnych voľbách, tak s veľkou chuťou si vypili na jej odchod. Pani Belousovová je teraz v postavení normálneho člena SNS a nemienim jej dávať absolútne nijaký väčší priestor ako hociktorému inému členovi. I keď ona sa silou-mocou snaží. Mala by ísť predovšetkým na nejakú dobrú dovolenku, aby sa upokojila.

Pán predseda, pred rokom ste povedali vaše predsavzatie, schudnúť za rok 2010 30 kg. Koľko ste schudli?

Schudol som len asi 5 kg, čiže je to veľmi malé percento. Ale stále mám túto métu pred sebou, pretože nie je to bohvieaký pocit, keď má človek takú nadváhu, akú mám ja.

Prenášate tento cieľ aj do ďalšieho roku?

Určite, určite áno.

Prečo sa to nepodarilo?

V uplynulých dňoch malo toľko priateľov zabíjačky a  ja mám to najnezdravšie, čo je na zabíjačke, to najmastnejšie, to mám najradšej. To je moja smola.

No a pohyb? Nešportujete?

Aj teraz v poslednom čase s malou Sofiou chodím veľmi často von atď., ale myslím si, že to je nedostačujúce.

Zhováral sa Radovan Pavlík

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján SlotaRobert Fico
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana