BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) – Slováci vysoko dôverujú Európskej únii a jej inštitúciám. Vyplýva to z jesenného celoeurópskeho prieskumu Eurobarometer 2010. „V kritériu dôvery k EÚ sa Slovensko dokonca stalo európskym lídrom,“ uviedla na dnešnej tlačovej besede vedúca Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrea Elscheková – Matisová. Na Slovensku EÚ dôveruje 71 percent občanov, čo je 28 percent nad priemerom v únii. Z inštitúcií Slováci najviac veria Európskemu parlamentu (76 %), Európskej centrálnej banke dôveruje 68 percent, Rade EÚ 67 percent a Európskej komisii 66 percent respondentov.
Na Slovensku aj v európskom priemere prevažuje nedôvera nad dôverou domácim inštitúciám. Národnej rade SR nedôveruje 59 percent ľudí a vláde dôveruje 36 percent občanov. Najväčšiu nedôveru majú slovenskí občania voči súdnemu a právnemu systému, ktorému nedôveruje 65 percent z nich.
Väčšina ľudí na Slovensku (62%) si EÚ spája s eurom a so slobodou cestovať, študovať a pracovať kdekoľvek v únii. Hodnoty reprezentujúce úniu sú podľa občanov Slovenska demokracia (51%), mier (37%), ľudské práva (38%), solidarita a podpora druhých (31%). Slováci zostávajú aj naďalej eurooptimisti a väčšina z nich sa domnieva, že EÚ ide správnym smerom, aj keď hlas Slovenska podľa nich veľkú váhu v únii nemá.
V porovnaní so zvyškom EÚ majú obyvatelia Slovenska nadpriemerne pozitívny postoj k ďalšiemu rozširovaniu únie, ktoré podporuje až 68 percent populácie. Na druhej strane sú občania selektívni pokiaľ ide o okruh štátov, ktorých vstup do EÚ si želajú. Najväčšiu podporu má členstvo ekonomicky vyspelých krajín ako Švajčiarsko (90%) a Nórsko (85%). Treťou krajinou, ktorú by Slováci najradšej videli v únii, je Chorvátsko so 78-percentnou podporou. Nadpolovičnú podporu členstva má aj Island (67%), Čierna Hora (52%) a Ukrajina (51%). Najnižšiu podporu členstva majú na Slovensku Albánsko (24%), Kosovo (28%) a Turecko (33%).
V prvej trojke krajín, ktoré EÚ najviac dôverujú, sú okrem Slovenska na druhej priečke Bulharsko (65%) a na treťom Estónsko (64%). Na druhom konci rebríčka sa umiestnila tradične euroskeptická krajina Veľká Británia, v ktorej únii verí 20 percent občanov a 64 percent jej nedôveruje. Tento údaj nie je podľa autora Ivana Kuhna prekvapujúci, naopak, závažnejšie sú výsledky tzv. motorov európskej integrácie Nemecka a Francúzska, v ktorých prevláda nedôvera nad dôverou v EÚ. V Nemecku únii nedôveruje 51 percent a dôveruje 36 percent respondentov a vo Francúzsku nedôveruje 50 a dôveruje 39 percent. „Ten výsledok francúzskeho referenda o európskej ústave asi nebol iba náhodný úlet nejakej skupiny obyvateľstva, v týchto veľkých krajinách má Európska únia problém a bude musieť s tým niečo robiť,“ poznamenal Kuhn.
Prieskum ukazuje, že dôvera nových členských krajín je vyššia ako v starých krajinách únie. Podľa Kuhna to vyplýva pravdepodobne z toho, že krajiny, ktorých občania majú nižšiu dôveru vo vlastné inštitúcie a vlastných politikov, lebo podľa nich všetci kradnú, vláda ich nereprezentuje tak, ako si predstavujú či súdy nefungujú tak, ako by mali, sa viac upínajú k európskym inštitúciám. „Máme pocit, že sú tam slušnejší politici, väčší odborníci, menej skorumpovaní,“ podotkol. Tam, kde prevláda spokojnosť s tým, ako to funguje doma, je pohľad na úniu kritickejší. Vo výsledkoch veľkých starých krajín únie sa podľa Kuhna prejavuje, že doplácajú na členstvo v EÚ.
Prieskum verejnej mienky Eurobarometer sa uskutočňuje dvakrát ročne a dotýka sa širokého spektra otázok spojených s európskou integráciou v členských a kandidátskych krajinách EÚ. Prieskum sa na Slovensku uskutočnil od 12. do 28. novembra 2010 na reprezentatívnej vzorke 1 031 respondentov. Je to 13. prieskum od vstupu SR do EÚ a prvý po minuloročných parlamentných voľbách.