Slováci preferujú flexibilitu pracovného času, ale dôležitá je pre nich aj výška základnej mzdy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
byrokracia, práca
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Flexibilita pracovného času, možnosť si ho plánovať a riadiť a výška základného platu sú dva najdôležitejšie faktory pre výber vyhovujúcej práce i dlhodobú spokojnosť zamestnancov na Slovensku v rôznych vekových skupinách.

Vyplýva to z prieskumu PwC Workforce Study 2020, ktorý sa uskutočnil v septembri 2020 až januári 2021 na vzorke viac ako 50-tisíc respondentov v 11 krajinách. Na Slovensku sa do prieskumu zapojilo 1 806 zamestnancov a študentov zo všetkých regiónov, pričom najväčšie zastúpenie mal Bratislavský kraj.

Muži sú viac technicky orientovaní

Zamestnanci na Slovensku a v Maďarsku bez ohľadu na vek preferujú najmä možnosť mať pod kontrolou svoj pracovný čas, jeho stabilitu a predvídateľnosť, ktorá im umožňuje zabezpečiť rovnováhu medzi pracovným a osobným životom v dlhodobom horizonte.

Až 95 percent respondentov uviedlo flexibilitu pracovného času medzi prvými piatimi najdôležitejšími kritériami z celkových 55. Na druhej strane rebríčka medzi najmenej významnými preferenciami sa nachádza diverzita a inklúzia spoločne so sociálne prospešnými a dobrovoľníckymi aktivitami. Tieto dve kritériá majú minimálny vplyv na spokojnosť všetkých vekových skupín na Slovensku.

Základné preferencie mužov a žien sa od seba výrazne neodlišujú. Flexibilita pracovného času, výška základného platu a povýšenie na základe výkonu a jasne stanovených pravidiel sú prioritou bez ohľadu na pohlavie. Výsledky prieskumu, naopak, potvrdzujú stereotyp, že muži sú viac technicky orientovaní ako ženy.

Práca z domu nie je až tak atraktívna

Mužská časť populácie je viac zameraná na technológie, ich dostupnosť a tým aj rozvoj technických a digitálnych zručností. Pre ženy je dostupnosť najnovších technológií v práci druhoradá. Medzi prioritami žien sa nachádzajú vzťahy s priamym nadriadeným a kolegami, dôvera v rámci tímu, otvorená a úprimná komunikácia.

Výška základného platu je podľa výsledkov prieskumu na Slovensku stále rozhodujúce kritérium. Výrazne väčší dôraz na plat je vyšší v krajoch a mestách mimo Bratislavy.

Naopak, možnosť práce z domu ako pracovná preferencia je v regiónoch mimo Bratislavy umiestnená nižšie, na čo má vplyv i povaha práce, ktorú ľudia v regiónoch vykonávajú. Na Slovensku stále prevažujú výrobné spoločnosti, kde je prítomnosť zamestnancov v práci pre jej výkon nevyhnutná.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať