PODGORICA 11. novembra (WEBNOVINY) – V Čiernej Hore sa v piatok končí séria diskusií zameraných na presviedčanie obyvateľov o výhodách vstupu do Severoatlantickej aliancie. Päťdňové podujatie zorganizovala v spolupráci so slovenskou diplomaciou a čiernohorskou vládou Slovenská atlantická komisia (SAC).
Hlavným cieľom akcie bolo presvedčiť nerozhodnutých Čiernohorcov o tom, že vstup do NATO bude pre ich krajinu prínosom. Slovensko sa členom aliancie stalo v roku 2004 a v oblasti politickej transformácie krajín Západného Balkánu sa angažuje dlhodobo.
Diskusie sa začali v pondelok na pôde Čiernohorskej univerzity v metropole Podgorica a v nasledujúcich dňoch pokračovali aj v odľahlejších častiach balkánskej krajiny. So študentmi, novinármi aj bežnými obyvateľmi debatoval predseda SAC a bývalý veľvyslanec SR v USA Rastislav Káčer, veľvyslankyňa USA v Čiernej Hore Sue K. Brownová a jej slovenský kolega František Lipka. Pozvanie prijal aj čiernohorský minister obrany Boro Vučinič.
„Čierna Hora by mala byť členom NATO z bezpečnostných dôvodov, pretože v našom regióne sa pravidelne opakuje história,“ vyhlásil na podujatí Vučinič v narážke na nepokojné dejiny Západného Balkánu, ktorý sa v 90. rokoch zmietal v krvavých konfliktoch. Susedné Srbsko, s ktorým Čierna Hora ešte pred pár rokmi zdieľala spoločný štát, pritom vstup do aliancie jednoznačne odmieta.
NATO je v oboch krajinách pomerne nepopulárne, situácia v Čiernej Hore je však z toho hľadiska o niečo priaznivejšia – podľa posledných prieskumov tam členstvo v obrannom spolku podporuje asi tretina respondentov. Tretina je zásadne proti a zvyšná tretina je nerozhodnutá. Práve na poslednú skupinu bolo zamerané päťdňové podujatie, počas ktorého slovenskí diplomati presviedčali obyvateľov o výhodách transatlantickej bezpečnostnej spolupráce.
„Krajiny mimo NATO a EÚ sú iba objektmi politiky iných. Vstupom sa dostávajú k stolu, kde sa rozhoduje,“ zaznelo počas diskusií z úst veľvyslanca Lipku.
Čierna Hora sa v súčasnosti všeobecne považuje za najhorúcejšieho kandidáta na členstvo v aliancii. Vláda v Podgorici euroatlantickú integráciu krajiny dlhodobo podporuje, viacero opozičných strán je však jednoznačne proti. Na stole je aj možnosť usporiadania referenda o tejto otázke aj napriek tomu, že z hľadiska ústavy to nie je potrebné.
Hornatý 700-tisícový pobrežný štát by sa mohol stať 29. členským štátom NATO najskôr v roku 2012. Ďalším potenciálnym kandidátom je Macedónsko, to však vedie dlhoročný spor o názov krajiny s Gréckom, ktoré jeho prijatie z tohto dôvodu blokuje.