Slováci sa majú podľa prieskumu lepšie, za nedostatok peňazí môže nezdravý finančný životný štýl

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 10. septembra (WebNoviny.sk) – Od minulého roka Slováci potvrdzujú, že sa majú lepšie. Viac ako tretina je so svojou životnou úrovňou spokojná. Viacerí očakávajú ďalšie zlepšenie. Vyplynulo to z aktuálneho prieskumu Nadácie Partners a agentúry Focus.

Historicky najnižšia nezamestnanosť

Ako na pondelkovej tlačovej konferencii povedal Maroš Ovčarik z Finančného kompasu, to, že sa zlepšuje životná úroveň Slovákov, dokazujú prieskumy z ostatných rokov, ale aj makroekonomické dáta.

Na Slovensku je totiž podľa neho historicky najnižšia nezamestnanosť, rastú reálne mzdy, úspory v bankách, ale aj spotreba obyvateľov.

Aj napriek tomu, že podľa štatistík by sa mali mať Slováci lepšie, v prieskume tvrdia, že peňazí nemajú nazvyš. Príčinou je nezdravý finančný životný štýl.

Krátkodobé uvažovanie o peniazoch

„V našich finančných rozhodnutiach a prioritách rozmýšľame skôr krátkodobo. Viac ako polovica Slovákov nevidí zmysel v dlhodobom finančnom plánovaní, pretože človek nevie, čo bude o rok či dva a už vôbec nie o desať,“ povedala Monika Remiášová z Nadácie Partners.

Ako doplnil sociológ Martin Slosiarik z agentúry Focus, polovica Slovákov si odkladá peniaze iba ak im nejaké ostanú. Až 85 % ľudí dáva mesačne na spotrebu viac ako je odporúčaných 40 %.

Takmer dve tretiny Slovákov považujú za normálne zobrať si krátkodobý úver alebo ísť do debetu na platobnej karte. Dokonca 46 % opýtaných tvrdí, že úvery a pôžičky vo výške tisíc eur sú úplne v poriadku. Avšak ako upozornil Ovčarik, práve tieto typy úverov sú najdrahšie. „Nie je úplne v poriadku, že ľudia to považujú za normálne,“ doplnil Ovčarik.

Finančné zlozvyky ľudí

Slováci majú podľa výsledkov prieskumu rôzne finančné zlozvyky. Ako uviedla odborníčka na financie z Partners Group SK Andrea Straková, ľudia veľmi neplánujú a majú slabú disciplínu.

„Sme schopní šetriť si, ale neodložíme si hneď, ako príde výplata,“ konštatuje Straková. Sú podľa nej ľudia, ktorí sa zadlžujú požičiavaním si na veci, ktoré nevyhnutne nepotrebujú a namiesto úveru na bývanie si radšej platia podnájom. Približne 20 % Slovákov spláca úver na bývanie, 18 % ľudí býva u rodičov a 7 % v podnájme. Viac ako polovica Slovákov má však bývanie vyriešené a býva vo vlastnom byte či dome bez úveru.

Reprezentatívny prieskum o finančnom plánovaní Slovákov formou osobných rozhovorov uskutočnila agentúra Focus medzi obyvateľmi Slovenska vo veku od 18 rokov na vzorke 1 015 respondentov v júni 2018.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Maroš Ovčarik