Takmer tretina ľudí sa necíti byť pripravená zvládnuť aktuálnu vlnu epidémie z finančného hľadiska. So zavedením plošného lockdownu pri zlej epidemiologickej situácii by preto súhlasila iba o niečo viac ako štvrtina respondentov.
Najmladší sú pripravení najhoršie
Vyplýva to z výsledkov prieskumu v rámci projektu ’Ako sa máte Slovensko?‘, za ktorým stojí prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom Slovenskej akadémie vied (SAV) a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV. V poradí 11. prieskum v súvislosti s projektom prebiehal od 5. do 10. októbra 2021.
Viac o téme: Koronavírus
Na základe skúseností z predchádzajúcej vlny nie je pripravených zvládnuť z hľadiska duševnej pohody aktuálnu vlnu pandémie 16,8 % respondentov. Najhoršie hodnotia svoju pripravenosť najmladší respondenti vo veku od 18 do 29 rokov, ako i respondenti, pre ktorých je ťažké vyjsť s rozpočtom v domácnosti. Čo sa týka finančného hľadiska, aktuálnu vlnu pandémie nie je pripravených zvládnuť 30,4 % účastníkov prieskumu. Horšie hodnotia svoju finančnú pripravenosť respondenti s nižším vzdelaním a ženy. O niečo horšie, nielen z finančného, ale i psychického hľadiska, hodnotia svoju pripravenosť zvládnuť túto vlnu epidémie tiež respondenti, ktorí sa ešte len plánujú dať zaočkovať.
Bratislavčania sú optimistickejší
Zároveň sa ukázalo, že ak by počas tretej vlny epidémie opäť došlo k veľkému nárastu prípadov a preplneniu nemocníc a vláda by pristúpila k plošnému lockdownu, s takýmto opatrením by súhlasilo iba 27,3 % respondentov a nesúhlasilo by s ním 45,1 % opýtaných. S plošným lockdownom by za takýchto okolností viac súhlasili (38,1 %) ako nesúhlasili (32,1 %) už zaočkovaní respondenti. Medzi tými, ktorí sa nechcú dať zaočkovať, je až 65,4 % nesúhlasiacich s plošným lockdownom a iba 14,4 % súhlasiacich.
Prieskum tiež ukázal, že iba 16,8 % respondentov si myslí, že následky tretej vlny epidémie koronavírusu budú väčšie ako v predchádzajúcej vlne. Tretina opýtaných potvrdila, že následky budú menšie a 28,5 % očakáva rovnaké následky. Pesimistickejší pri odhade dopadov tretej vlny pandémie sú respondenti z najmenších obcí a ľudia so základným vzdelaním. Výrazne optimistickejší sú respondenti z Bratislavy, až 60,3 % z nich sa domnieva, že následky tretej vlny budú menšie. Medzi zaočkovanými a tými, ktorí sa nechcú dať zaočkovať, nie sú pri odhadoch následkov tretej vlny väčšie rozdiely.