Slováci sú nespokojní s činnosťou štátnych orgánov, vyplýva zo správy špeciálnej prokuratúry

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Úad špeciálnej prokuratúry
Úrad špeciálnej prokuratúry. Foto: ilustračné, SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 21. júna (WebNoviny.sk) – V roku 2016 vybavil Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Generálnej prokuratúry SR 713 trestných oznámení. Vyplýva to zo Správy o činnosti ÚŠP v roku 2016, ktorá bola predložená do parlamentu. Zároveň v minulom roku doručili úradu 602 trestných oznámení od rôznych subjektov.

„Najväčší počet trestných oznámení predstavovali podania fyzických osôb nespokojných s činnosťou štátnych orgánov, policajtov, sudcov a prokurátorov, prípadne predstaviteľov samosprávy. Oznamovatelia veľmi často ani nevedeli, aký trestný čin mali napadnuté osoby spáchať, avšak subjektívne boli presvedčení, že išlo o nezákonné konanie. Argumentovali tým, že nedôverujú príslušným orgánom na okresnej alebo krajskej úrovni,“ konštatuje špeciálna prokuratúra.

Časť oznámení tvorili podľa ÚŠP podania fyzických a právnických osôb (podnikateľských subjektov), ktoré sa cestou trestného konania snažili riešiť medzi podnikateľmi vznikajúce, trvajúce a nevyriešené obchodno-právne a občianskoprávne vzťahy.

„ Pomerne veľká časť trestných oznámení bola dôvodná. Väčšinou išlo o podania štátnych orgánov, na základe ktorých bolo začaté trestné stíhanie a v odôvodnených prípadoch aj vznesené obvinenie. Najviac takýchto dôvodných trestných oznámení podali úrady práce, sociálnych vecí a rodiny oznamujúce podozrenia z trestných činov poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev,“ uvádza ÚŠP.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Úrad špeciálnej prokuratúry