Foto: „Dosť bolo Fica“ a „predčasné voľby“, kričali desaťtisíce ľudí na zhromaždení Za slušné Slovensko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Za slušné Slovensko
Účastníci občianskeho zhromaždenia Za slušné Slovensko a študenti z iniciatívy #niejenamtojedno na Námestí SNP v Bratislave organizovaného v súvislosti s vývojom spoločenskej situácie po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a žiadajú zásadné zmeny v polícii, aby mohli veriť vo vyšetrenie ich vraždy. Bratislava, 5. apríl 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 5. apríla, 19:11

BRATISLAVA 5. apríla (WebNoviny.sk) – Opakovanou výzvou na okamžité odstúpenie policajného prezidenta Tibora Gašpara, ako aj na systémové zmeny v polícii sa v Bratislave skončilo zhromaždenie Za slušné Slovensko. Na Námestí SNP sa podľa medializovaných informácií zišlo vyše 45-tisíc ľudí, protest prebehol pokojne.

„Pán premiér Peter Pellegrini a minister vnútra Tomáš Drucker, čakáme, že presadíte jasné systémové zmeny vo fungovaní polície, súdov a prokuratúry. Inak prídeme znovu,“ uzavrela jedna z organizátorov zhromaždenia Karolína Farská s tým, že od vymenovania novej vlády prešlo desať dní, no zatiaľ neurobila nič.

Účastníci zhromaždenia Za slušné Slovensko požadujú tiež dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej, ako aj vyšetrenie všetkých káuz, o ktorých Kuciak písal, a to za účasti medzinárodného policajného tímu.

Podľa organizátorov protestu Karolíny Farskej a Juraja Senigu je odvolanie Gašpara prvým krokom na nezávislé vyšetrenie tejto vraždy. Skandujúci dav medzi jednotlivými prejavmi kričal Dosť bolo Smeru! alebo Predčasné voľby!

Politické kauzy sa nevyšetrili

Na pódiu v Bratislave vystúpila aj investigatívna redaktora Trendu Zuzana Petková, podľa ktorej sa na Slovensku zatiaľ žiadne politické kauzy, ktorým sa investigatívni novinári venovali, nevyšetrili. Dôsledkom je beztrestnosť mocných a obrovská miera nedôvery v políciu a štátne orgány, ktoré chránia páchateľov a nie obete.

Zástupcovia študentskej iniciatívy Nie je nám to jedno poukázali na to, že výmenou ministrov vo vláde sa nič nezmenilo.

„Vymenilo sa zopár figúrok, naša krajina sa však po vražde Jána Kuciaka zmenila veľmi,“ vyhlásila študentka Juliana Horváthová a zdôraznila, že študenti budú bojovať za to, aby dokázali na Slovensku nájsť uplatnenie a dôstojné podmienky. Za týmto účelom bude iniciatíva organizovať diskusie pre študentov po celom Slovensku.

Okrem iných v Bratislave vystúpili aj právnička Zuzana Števulová, novinár Andrej Bán, herec Richard Stanke, hudobná skupina Živé Kvety či spevák Juraj Benetin.

Nitriansky pochod bez pódia aj rečníkov

Zhromaždenia sa konali aj v ďalších 34 mestách po celom Slovensku aj v zahraničí.

V uliciach Nitry bolo približne 2000 ľudí. Trasa pochodu bola symbolická. Začala sa pred okresným úradom, v blízkosti ktorého sa nachádza Katedra archeológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, kde študovala Martina Kušnírová. Dav prešiel okolo sídla katedry žurnalistiky, pôsobiska Jána Kuciaka, k Mariánskemu stĺpu na Svätoplukovom námestí, kde účastníci pochodu zapálili sviečky pri fotografiách zavraždeného páru.

Nitriansky pochod bol bez pódia aj rečníkov. Zhromaždeniu sa prihovoril len jeden z organizátorov Jakub Prok, ktorý prečítal vyhlásenie. V ňom pripomenul, že od vraždy Kuciaka a Kušnírovej už uplynul viac ako mesiac. Za ten čas desaťtisíce ľudí v uliciach prinútili vládu prijať politickú zodpovednosť, no ich ďalšia požiadavka – dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy páru a tiež všetkých káuz, na ktoré novinár Kuciak poukázal – zostáva nesplnená. Rovnako nesplnený je aj sľub ministra vnútra Tomáša Druckera vrátiť dôveru v orgány činné v trestnom konaní.

„Je nepochopiteľné, že aj po desiatich dňoch vo funkcii nedokázal urobiť ani to najzákladnejšie gesto – odvolať policajného prezidenta Tibora Gašpara. Jeho zotrvanie vo funkcii je pritom výsmechom akejkoľvek snahe o objektivitu vyšetrovania,“ prízvukoval Prok.

Ľudia skandovali „odvolať“ a „do basy“, niektorí si so sebou priniesli aj transparenty s nápismi ako „Spravodlivosť pre súdruha Fica a jeho zločinecký gang“ alebo „Pán Drucker, uuuuuž?“ Na záver zaspievali slovenskú hymnu a dav sa rozišiel. Bol to v poradí štvrtý protest, ktorý zorganizovala občianska iniciatíva Občania pre Nitru. Po predchádzajúcich zhromaždeniach dnes zvolili formu pochodu.

V Košiciach čítali list Holcovej

V Košiciach vystúpili napríklad vedúci charity Samaritán a zakladajúci člen Občianskeho fóra a VPN Ľubomír Badiar či ochranár a nositeľ ceny Biela vrana 2017 Erik Baláž. V Košiciach prečítali aj list českej investigatívnej novinárky Pavly Holcovej.

Zhromaždenia vo štvrtok boli aj v Bánovciach nad Bebravou, Banskej Bystrici, Dolnom Kubíne, Humennom, Liptovskom Mikuláši, Lučenci, Martine, Námestove, Piešťanoch, Poprade, Považskej Bystrici, Prešove, Prievidzi, Rimavskej Sobote, Skalici, Spišskej Novej Vsi, Trenčíne, Veľkom Krtíši, Žiline a Trnave.

V zahraničí sa môžu Slováci na zhromaždeniach zúčastniť v Prahe, Amsterdame, Berlíne, Dubline, Manchestri, Palo Alte, Sheffielde, Štokholme.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan KováčikErik BalážJán KuciakKarolína FarskáMartina KušnírováPeter PellegriniTibor GašparTomáš DruckerZuzana Števulová
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRPZ Policajný zbor SR