- aktualizované 5. apríla, 19:11
BRATISLAVA 5. apríla (WebNoviny.sk) – Opakovanou výzvou na okamžité odstúpenie policajného prezidenta Tibora Gašpara, ako aj na systémové zmeny v polícii sa v Bratislave skončilo zhromaždenie Za slušné Slovensko. Na Námestí SNP sa podľa medializovaných informácií zišlo vyše 45-tisíc ľudí, protest prebehol pokojne.
„Pán premiér Peter Pellegrini a minister vnútra Tomáš Drucker, čakáme, že presadíte jasné systémové zmeny vo fungovaní polície, súdov a prokuratúry. Inak prídeme znovu,“ uzavrela jedna z organizátorov zhromaždenia Karolína Farská s tým, že od vymenovania novej vlády prešlo desať dní, no zatiaľ neurobila nič.
Účastníci zhromaždenia Za slušné Slovensko požadujú tiež dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej, ako aj vyšetrenie všetkých káuz, o ktorých Kuciak písal, a to za účasti medzinárodného policajného tímu.
Podľa organizátorov protestu Karolíny Farskej a Juraja Senigu je odvolanie Gašpara prvým krokom na nezávislé vyšetrenie tejto vraždy. Skandujúci dav medzi jednotlivými prejavmi kričal Dosť bolo Smeru! alebo Predčasné voľby!
Politické kauzy sa nevyšetrili
Na pódiu v Bratislave vystúpila aj investigatívna redaktora Trendu Zuzana Petková, podľa ktorej sa na Slovensku zatiaľ žiadne politické kauzy, ktorým sa investigatívni novinári venovali, nevyšetrili. Dôsledkom je beztrestnosť mocných a obrovská miera nedôvery v políciu a štátne orgány, ktoré chránia páchateľov a nie obete.
Zástupcovia študentskej iniciatívy Nie je nám to jedno poukázali na to, že výmenou ministrov vo vláde sa nič nezmenilo.
Fico sa nám smeje do tváre a riadi svojich poslušných lokajov, vyhlásil Stanke na zhromaždení Za slušné Slovensko
„Vymenilo sa zopár figúrok, naša krajina sa však po vražde Jána Kuciaka zmenila veľmi,“ vyhlásila študentka Juliana Horváthová a zdôraznila, že študenti budú bojovať za to, aby dokázali na Slovensku nájsť uplatnenie a dôstojné podmienky. Za týmto účelom bude iniciatíva organizovať diskusie pre študentov po celom Slovensku.
Okrem iných v Bratislave vystúpili aj právnička Zuzana Števulová, novinár Andrej Bán, herec Richard Stanke, hudobná skupina Živé Kvety či spevák Juraj Benetin.
Nitriansky pochod bez pódia aj rečníkov
Zhromaždenia sa konali aj v ďalších 34 mestách po celom Slovensku aj v zahraničí.
V uliciach Nitry bolo približne 2000 ľudí. Trasa pochodu bola symbolická. Začala sa pred okresným úradom, v blízkosti ktorého sa nachádza Katedra archeológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, kde študovala Martina Kušnírová. Dav prešiel okolo sídla katedry žurnalistiky, pôsobiska Jána Kuciaka, k Mariánskemu stĺpu na Svätoplukovom námestí, kde účastníci pochodu zapálili sviečky pri fotografiách zavraždeného páru.
Nitriansky pochod bol bez pódia aj rečníkov. Zhromaždeniu sa prihovoril len jeden z organizátorov Jakub Prok, ktorý prečítal vyhlásenie. V ňom pripomenul, že od vraždy Kuciaka a Kušnírovej už uplynul viac ako mesiac. Za ten čas desaťtisíce ľudí v uliciach prinútili vládu prijať politickú zodpovednosť, no ich ďalšia požiadavka – dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy páru a tiež všetkých káuz, na ktoré novinár Kuciak poukázal – zostáva nesplnená. Rovnako nesplnený je aj sľub ministra vnútra Tomáša Druckera vrátiť dôveru v orgány činné v trestnom konaní.
„Je nepochopiteľné, že aj po desiatich dňoch vo funkcii nedokázal urobiť ani to najzákladnejšie gesto – odvolať policajného prezidenta Tibora Gašpara. Jeho zotrvanie vo funkcii je pritom výsmechom akejkoľvek snahe o objektivitu vyšetrovania,“ prízvukoval Prok.
Ľudia skandovali „odvolať“ a „do basy“, niektorí si so sebou priniesli aj transparenty s nápismi ako „Spravodlivosť pre súdruha Fica a jeho zločinecký gang“ alebo „Pán Drucker, uuuuuž?“ Na záver zaspievali slovenskú hymnu a dav sa rozišiel. Bol to v poradí štvrtý protest, ktorý zorganizovala občianska iniciatíva Občania pre Nitru. Po predchádzajúcich zhromaždeniach dnes zvolili formu pochodu.
V Košiciach čítali list Holcovej
V Košiciach vystúpili napríklad vedúci charity Samaritán a zakladajúci člen Občianskeho fóra a VPN Ľubomír Badiar či ochranár a nositeľ ceny Biela vrana 2017 Erik Baláž. V Košiciach prečítali aj list českej investigatívnej novinárky Pavly Holcovej.
Zhromaždenia vo štvrtok boli aj v Bánovciach nad Bebravou, Banskej Bystrici, Dolnom Kubíne, Humennom, Liptovskom Mikuláši, Lučenci, Martine, Námestove, Piešťanoch, Poprade, Považskej Bystrici, Prešove, Prievidzi, Rimavskej Sobote, Skalici, Spišskej Novej Vsi, Trenčíne, Veľkom Krtíši, Žiline a Trnave.
V zahraničí sa môžu Slováci na zhromaždeniach zúčastniť v Prahe, Amsterdame, Berlíne, Dubline, Manchestri, Palo Alte, Sheffielde, Štokholme.