Slovák si postavil slamený dom, získal ’ekologického oskara’

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Slamienka Foto: ASB

Stavba domu svojpomocne, navyše, z prírodných materiálov, ako je drevo a slama, sa stala pre tesára Lukáša Čejnu splneným snom. „Hlavnú inšpiráciu som hľadal u našich predkov, ktorí týmto spôsobom stavali jednoducho preto, že im nič iné nezostávalo. Museli sa prispôsobiť miestnym podmienkam,“ prezrádza zdroj svojho nápadu hrdý majiteľ Lukáš Čejna. Úsilie sa mu oplatilo, dom Slamienka totiž nedávno vyhral v súťaži E.ON Energy Globe Award o najlepšiu nízkoenergetickú stavbu.

Bez názvu
Foto: ASB

Výpočet materiálov potrebných na stavbu tohto poschodového, nepodpivničeného domu s pôdorysom 16 × 8 metrov nie je dlhý. Okrem na objednávku dodanej strechy z tŕstia, ústrednej pece s komínom a okien stačí drevo, kameň, slama, hlina a tŕstie. Bez použitia jediného klinca alebo kovových súčastí si majiteľ sám vyrobil nosný skelet, ktorý vyplnil polmetrovou vrstvou slamy. Na vonkajšiu omietku použil králičie pletivo na drevených stĺpikoch, na ktoré naniesol vrstvu zmesi z rozriedenej hliny, hnoja, pilín, slamy a piesku. Steny nakoniec natrel vápenným náterom, vďaka ktorému slama prirodzene dýcha a vyrovnáva sa s rozličnými teplotnými podmienkami.

„Slamienka prestavuje akúsi kombináciu niekoľkých stavebných vzorov od klasických slamených domov cez drevostavby až ku kamenným stavbám. Snažil som sa poskladať dohromady rozličné spôsoby stavieb, ktoré som videl inde,“ hovorí o projekte jeho staviteľ. Jednoduchá obdĺžniková dispozícia umožnila rozdeliť priestory na súkromnú časť s veľkou spálňou a kúpeľňou a na návštevnú časť s veľkou izbou, ktorá slúži ako kuchyňa a zároveň obývacia izba.

Celý článok si môžete prečítať tu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať