Heger vyčlenil zo svojej rezervy 300-tisíc eur na boj proti dezinformáciám, Slovákom chýba kritické myslenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eduard Heger
Premiér Eduard Heger. Foto: archívne, SITA/AP.

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) poskytne časť financií z rezervy premiéra organizáciám, školám či záujmovým združeniam, ktoré sa venujú vzdelávaniu. Informoval o tom Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR v tlačovej správe.

Boj proti dezinformáciám

Predkladanie žiadostí o dotáciu na podporu aktivít zameraných na zvýšenie gramotnosti a boj proti informačným hrozbám a šikane je vo výške 300-tisíc eur.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Skončili sa časy, keď boli peniaze z rezervy predsedu vlády vynakladané netransparentne alebo na osobnú prezentáciu bývalých premiérov. Finančné prostriedky z rezervy budeme využívať na verejnoprospešné účely,“ uviedol premiér.

Rozvoj kritického myslenia

Úrad vlády to odôvodnil tým, že podľa aktuálnych prieskumov populácia Slovenskej republiky zaostáva v teoretických vedomostiach, ale aj v praktických skúsenostiach vo finančnej, mediálnej a digitálnej gramotnosti.

„V dnešnej dobe, keď mediálny priestor zahlcujú dezinformácie a hoaxy, je potrebné tak u detí, ako aj dospelých, rozvíjať kritické myslenie, aby sa vedeli v tomto informačnom chaose správne orientovať,“ prízvukoval Heger.

Výzva je zverejnená od piatka a zapojiť sa môžu samosprávy, mimovládne a neziskové organizácie, nadácie, cirkvi, ale aj výchovno-vzdelávacie inštitúcie. Žiadosti je možné predkladať prostredníctvom elektronického formulára. Termín uzávierky je 13. mája 2022.

Ďalšie informácie o zverejnenej výzve, ako aj elektronický formulár je možné nájsť TU.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard Heger
Firmy a inštitúcie Úrad vlády SR