BRATISLAVA 5. marca (WEBNOVINY) – Za Slovákom Jozefom Ličkom, ktorého už niekoľko mesiacov zadržiavajú v africkom Čade, v utorok odcestoval vyslanec rezortu diplomacie.
Chce tam priamo komunikovať s čadskými úradmi a rokovať o možnom riešení prípadu.
„Rokovania sú priebežne pripravované v úzkej spolupráci s Veľvyslanectvom Francúzska v Čade, no v záujme pozitívneho vývoja nebudeme zverejňovať ďalšie detaily – ako ukazujú predošlé skúsenosti, je účinnejšie konať bez mediálneho tlaku, osobitne v citlivých prípadoch,“ informoval tlačový odbor rezortu diplomacie.
Pomáhajú veľvyslanectvá v Káhire i Moskve
Slovák do africkej krajiny prišiel ešte vlani ako zamestnanec slovenskej firmy HONTstav, hlavného subdodávateľa líbyjsko-čadskej firmy Soliinvest, ktorá získala vládnu zákazku na stavbu futbalového štadióna v hlavnom meste Čadu. V decembri minulého roka však Soliinvest napadol svojho slovenského partnera na čadskej prokuratúre argumentujúc tým, že má pochybnosti o jej zámeroch.
„Následne presadil vydanie prokurátorského opatrenia, ktorým prokurátor prikázal Jozefovi Ličkovi ml. z HONTstavu pobyt na území Čadu až do ukončenia sporu. Jeho pobyt v Čade nie je iným spôsobom obmedzený,“ vysvetlil slovenský rezort diplomacie.
Ministerstvo zahraničných vecí o prípade vie od konca novembra a ako tvrdí, odvtedy už podnikli celý rad krokov. „Do riešenia prípadu sme zapojili naše zastupiteľské úrady v Káhire, Paríži i Moskve, zároveň francúzske veľvyslanectvo aj Delegáciu EÚ v Čade,“ povedali z tlačového odboru rezortu.
List písal aj prezident
S Ličkom sú vraj v každodennom kontakte a informujú ho o všetkých krokoch, ktoré podniknú. Šéf našej diplomacie Miroslav Lajčák o pomoc požiadal aj Európsku službu pre vonkajšiu činnosť.
„Doteraz sme boli úspešní v tom, že Čad mohli opustiť šiesti slovenskí zamestnanci firmy – to sa udialo ešte vlani v decembri,“ hovorí ministerstvo zahraničia. Dvoma nótami už žiadali o povolenie opustiť krajinu pre Lička, Čad však ešte neodpovedal.
„Čadská prokuratúra navyše neakceptovala písomnú garanciu konateľa Jozefa Lička st., že zostávajúce práce na futbalovom štadióne budú dokončené,“ dodal tlačový odbor rezortu diplomacie. O osud Slováka v Afrike sa začal zaujímať aj prezident Ivan Gašparovič. Prezident podpísal list adresovaný prezidentovi Čadu so žiadosťou o intervenciu v prospech slovenského občana a jeho návratu domov.