BRATISLAVA 3. septembra (WebNoviny.sk) – Výkon slobodnej advokácie je, podobne ako výkon slobodnej a nezávislej žurnalistiky, nevyhnutnou podmienkou fungovania demokratického a právneho štátu. Uvádza sa to v tlačovej správe Slovenskej advokátskej komory (SAK), ktorú agentúre SITA poskytla hovorkyňa komory Alexandra Donevová.
Advokáti obeťami
Slovenská advokátska komora zároveň oceňuje aktuálne informácie o dosiahnutom pokroku vo vyšetrovaní trestného činu úkladnej vraždy advokáta Mareka Rakovského a tiež o významnom posune vo vyšetrovaní úkladnej vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.
Kuciak by žil, ak by bol Kočner vo väzení, vraví Nicholsonová a je zvedavá na reakciu Fica
„Povolanie advokáta bolo v minulých rokoch vystavené aj osobným útokom zameraným priamo na život a zdravie advokátov. Minimálne traja advokáti (E. V., M. R. a Ľ. K.) sa stali obeťami trestného činu vraždy s vážnym podozrením na priamy alebo sprostredkovaný súvis útoku s výkonom ich povolania. Takéto prípady preto vnímame výnimočne citlivo a očakávame, že postup orgánov činných v trestnom konaní bude smerovať, tak ako aj v iných prípadoch, k ich objasneniu, a najmä spravodlivému potrestaniu páchateľov,“ uvádza sa v tlačovej správe.
Porušenie s vážnymi následkami
V tejto súvislosti Slovenská advokátska komora považuje za potrebné zdôrazniť, že v záujme dosiahnutia cieľa spravodlivého potrestania páchateľov obzvlášť závažných zločinov, je potrebné, rovnako ako v iných prípadoch, aby všetky dotknuté subjekty v plnej miere dodržiavali zákonné princípy trestného konania.
„Tento apel nesmerujeme len voči orgánom činným v trestnom konaní, ale za SAK považujeme za potrebné osobitne zdôrazniť tiež potrebu dodržiavania profesijnej advokátskej etiky a povinností advokáta, vrátane zákonnej povinnosti zachovávať mlčanlivosť o všetkých skutočnostiach, o ktorých sa advokát dozvedel v súvislosti s výkonom advokácie. Advokát by mal najmä pri verejnej komunikácii postupovať s náležitou opatrnosťou a zdržanlivosťou predovšetkým v prípadoch, kde by mohol ohroziť nielen povinnosť mlčanlivosti, ale aj iné zákonom chránené záujmy,“ uviedla Donevová.
Foto: Neodchádzame, je kľúčové poznať objednávateľa vraždy, zaznelo na pochode Za slušné Slovensko
Porušovanie základných princípov, hoc aj dobromyseľné, môže mať podľa advokátskej komory vážne následky pre trestné konanie a v konečnom dôsledku tak môže ohroziť dosiahnutie toho, čo celá spoločnosť dnes právom očakáva.
Protizločinecká jednotka dnes ráno zadržala dve osoby podozrivé z úkladnej vraždy ešte z roku 2013. Išlo o výbuch vozidla s 29-ročným advokátom a poslancom Marekom Rakovským v Žiari nad Hronom. Polícia o tom informovala na svojej facebookovej stránke.
V prípade Jána Kuciaka policajti obvinili štyri osoby za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy a za ďalšie trestné činy. Dvoch obvinených, ktorí sú bratranci, zadržali policajti v Kolárove vo štvrtok 27. septembra ráno a v ich domoch urobili aj domové prehliadky. Tretieho zadržali v jeho bydlisku inde, blízko Komárna. Podľa medializovaných informácií Tomáš Sz. je bývalý policajný vyšetrovateľ, jeho bratranec Miroslav M. bývalý vojak, Zoltán A. je podnikateľ. Podnikateľka Alena Zs. je stíhaná za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy formou účastníctva. Údajne na snúbencov strieľal práve Tomáš Sz.. Miroslav M. pri vražde bol v úlohe vodiča. Podnikateľ Zoltán A., ktorý v minulosti mal prevádzku aj v Kolárove, im pomáhal ako kamarát. Novinára a jeho snúbenicu zavraždili 21. februára v ich dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 mm. Prokurátor nedávno uviedol, že dvojnásobná úkladná vražda súvisela s Kuciakovou prácou.