BRATISLAVA 6. decembra (WebNoviny.sk) – Slovenským domácnostiam mohla elektrina v budúcom roku zdražieť miernejšie, ako je deklarovaný nárast v priemere o 5,66 %.
Vo svojich faktúrach však musia splácať historický dlh pre distribučné spoločnosti týkajúci sa podpory elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) alebo z vysoko účinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET).
Podpora zelenej elektriny
Ako informoval novinárov predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Ľubomír Jahnátek, tarifa za prevádzkovanie systému, ktorá v sebe okrem iného zahŕňa podporu zelenej elektriny, sa v budúcom roku zníži o jedno euro z 26,988 eura na 25,988 eura za megawathodinu. Ako priznal šéf regulačného úradu, táto tarifa však mohla klesnúť ešte o ďalšie euro.
Slovenské domácnosti si za energie priplatia. O koľko eur sa zvýšia ceny elektriny, tepla a plynu?
„Pokles tarify za prevádzkovanie systému je spôsobený poklesom tarify pre OZE a KVET z dôvodu rastu ceny elektriny, teda klesá náklad na doplatok. Keby sme chceli, tak by sme mohli ísť v tejto tarife dole až o 1,98 eura. Chceme však zachovať princíp, že budeme trošku uvoľňovať historický dlh, ktorý sa naakumuloval v predchádzajúcich rokoch. Preto sme sa rozhodli, že jedno euro pôjde v prospech koncových odberateľov a jedno euro použijeme na zníženie historického dlhu,“ povedal Jahnátek.
Podľa odhadov, ktoré regulátor dostal od regionálnych distribučných spoločností, dlh štátu za podporu OZE a KVET je v súčasnosti na úrovni 462 miliónov eur.
Zvyšovanie cien elektriny
So znižovaním tohto historického dlhu by mala v budúcom roku výraznejšie pomôcť aj spoločnosť OKTE (Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou).
„Cez nárast spotreby elektriny, ktorý sa očakáva a cez nárast ceny za straty vyberie OKTE naviac 11 miliónov eur, ktoré budú použité na ďalšie znižovanie historického dlhu,“ konštatoval Jahnátek.
Priemerná maximálna cena elektriny sa pre domácnosti v budúcom roku zvýši o 5,66 %. Domácnosti si tak za elektrinu mesačne priplatia od 60 centov až po 7 eur. Podľa toho, od akej spoločnosti elektrinu odoberajú a aké množstvo.
Najmenej si priplatia odberatelia v kategórii D1 odoberajúci elektrinu od ZSE Energia, najviac odberatelia z kategórii D3 odberajúci elektrinu od Východoslovenskej energetiky. V priemere sa domácnostiam odoberajúcim elektrinu od západoslovenských energetikov zvýšia ceny elektriny o 6,62 %, od stredoslovenských energetikov o 6,63 % a od východoslovenských energetikov o 7,38 %.