Slovenské elektrárne vyrobili menej elektriny, mohlo za to najmä sucho

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vodná elektráreň Gabčíkovo
Technologická časť Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Foto: ilustračné, SITA

BRATISLAVA 19. februára (WebNoviny.sk) – Sucho v minulom roku znížilo výrobu elektriny na Slovensku. Slovenské elektrárne (SE), ktoré majú takmer 70-percentný podiel na slovenskom trhu s výrobou elektriny, vlani vyprodukovali 18 638 gigawatthodín elektriny a do siete dodali 16 778 gigawatthodín.

„Za 4,1-percentným poklesom výroby, ktorý sa premietol do 4,4 percentného medziročného poklesu dodávok elektriny, stojí najmä vlaňajšie sucho,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk slovenský dominantný výrobca elektriny.

Závislé nielen od počasia

Kumulatívne úhrny zrážok v roku 2018 boli hlboko pod dlhodobým priemerom, takže vodné elektrárne v roku 2018 do siete dodali iba 1 275 gigawatthodín elektriny. Je to medziročný prepad o 21,3 %.

Slovenské elektrárne majú vo svojom portfóliu tridsaťjeden vodných elektrární, ktoré sú priamo závislé od počasia a hydrologickej situácie. Na začiatku minulého roka boli vodné nádrže plné a energetici predpokladali dobrú výrobu.

„V priebehu zimy však vznikli malé zásoby snehu, ktorý pri jarnom topení zvykne plniť naše rieky. K tomu sa pridalo teplé počasie už od jarných mesiacov a minimálne zrážky. Takéto počasie bolo aj v lete a na rozdiel od predchádzajúcich rokov výraznejšie zrážky neprišli ani na jeseň,“ dodali elektrárne. Podľa spoločnosti bola preto výroba Vážskej kaskády už od polovice mája minulého roka až takmer do konca roka v nočných hodinách znížená na minimum.

Historicky najkratšia odstávka

Slovenské elektrárne vlani dodali skoro 90 % elektriny bez emisií oxidu uhličitého. Podiel elektriny z jadra na celkovej dodávke totiž medziročne stúpol zo 79 % až na 82 %. „Ďalšími zdrojmi bez emisií oxidu uhličitého boli voda s takmer 7,6 %, biomasa s 0,1 % a slnko s 0,01 %,“ spresnili elektrárne. Energia získaná spaľovaním uhlia mala na dodávke podiel vyše 10 %.

Na výsledok jadrových elektrární mali pozitívne vplývať Mochovce, kde na prvom bloku v máji 2018 ukončili historicky najkratšiu odstávku. Trvala iba 18,53 dňa. „Jadrové bloky spoľahlivo celoročne poskytovali aj podporné služby, sekundárnu a zápornú terciárnu reguláciu výkonu, ako aj sekundárnu reguláciu napätia,“ dodali SE.

V minulom roku nebola na blokoch zaznamenaná žiadna prevádzková udalosť hodnotená podľa medzinárodnej stupnice hodnotenia jadrových udalostí stupňom 1, teda ako udalosť s nízkym potenciálnym dopadom na bezpečnosť. „Vlani sme tiež v jadrových elektrárňach nezaznamenali žiadnu prevádzkovú udalosť, pri ktorej by sa automaticky odstavil reaktor,“ konštatovali elektrárne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárne