BRATISLAVA 20. augusta (WEBNOVINY) – Spoločnosť Slovenské elektrárne, a.s. vyrobili v prvom polroku tohto roka zhruba rovnaké množstvo elektrickej energie ako počas rovnakého obdobia minulého roka.
Slovenský dominantný výrobca elektriny ku koncu júna tohto roka vyrobil elektrinu v objeme 11,3 terawatthodín, pričom rok predtým to bolo 11,4 terawatthodín elektrickej energie.
Najviac elektriny, necelých 70 % z celkového vyrobeného množstva, vyrobila spoločnosť vďaka svojim jadrovým elektrárňam v Mochovciach a Jaslovských Bohuniciach. Nasledovalo Vodné dielo Gabčíkovo s 13-percentným podielom.
Jadrové elektrárne fungujú naplno
„Plnenie plánu jadrových elektrární je na 100,8 %, Gabčíkova na 109,5 %, tepelných na 95,9 % a vodných elektrární na 77,6 %,“ informoval podnik vo svojom mesačníku Slovenská energetika. Vodným elektrárňam neprialo počasie.
„Od októbra prakticky nepršalo a vrcholové nádrže sa vyprázdňovali, ešteže boli snehové zásoby. Ale keď nezapršalo ani v marci a apríli, neprekvapuje, že výroba na prietočných elektrárňach zaostala za očakávaniami,“ okomentovala spoločnosť stav výroby vo svojich vodných elektrárňach.
Vodné dielo Gabčíkovo na Dunaji ťažilo z priaznivejšej situácie v alpskej oblasti. „Prietoky Dunaja dosahovali priemer a výroba Gabčíkova sa stále drží nad plánom,“ dodala firma.
Do konca tohto roka očakávajú Slovenské elektrárne excelentné výkony svojich atómových elektrární. „V jadrových elektrárňach sú plánované už len krátke odstávky,“ spresnil podnik.
Tepelnú aj vodnú elektráreň rozbehnú čoskoro
Slovenské elektrárne
Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Po ukončení privatizácie v apríli 2006 Enel S.p.A. kontroluje 66 % akcií spoločnosti a zvyšných 34 % vlastní Slovensko prostredníctvom Fondu národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR.
Elektrárne prevádzkujú 5737 megawattov inštalovaného výkonu. Slovenské elektrárne sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.
Po ročnej odstávke chcú elektrárne opäť sprevádzkovať Prečerpávaciu vodnú elektráreň Ružín. „Na Slovensku by sa už konečne mohlo preklopiť hraničné saldo na proexportné. Od júna je totiž znova v komerčnej prevádzke PPC Malženice a keby v povodí Váhu občas aj zapršalo, výrobný výsledok by mohol preskočiť spotrebu, ktorá sa ešte nespamätala,“ konštatovali Slovenské elektrárne.