Slováci si na majstrovstvách sveta v Čunove vypádlovali tri medaily, dlhá zlatá šnúra kanoistov sa však skončila

Jana Dukátová
Slovenská kajakárka Jana Dukátová. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský
  • aktualizované 22. septembra 15:16

V úvodný deň súťaží na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v bratislavskom Čunove získali slovenskí reprezentanti tri medaily. V hliadkach sa to podarilo kajakárkam (bronz) aj kajakárom (striebro), bez cenného kovu zostali kanoistky, ale bronz si vyjazdili kanoisti.

Skutočnosť, že singlisti brali „len“ bronz, je malá športová tragédia, keďže práve na domácej vode sa skončila viac ako dekádu trvajúca nadvláda slovenského tímu 3xC1M. Trojica Matej Beňuš, Alexander Slafkovský a Michal Martikán získala zlato na ostatných deviatich svetových šampionátoch bez prerušenia od Seu d’Urgell 2009.

Medailové pokračovanie

V Čunove 2021 však už neštartovalo uvedené trio, do reprezentácie sa kvalifikoval Marko Mirgorodský namiesto Martikána. A séria Slovákov sa skončila. Stačilo to na medailové pokračovanie v tejto súťaži.

Slovensko má dve medaily po úvodných dvoch tímových súťažiach na majstrovstvách sveta v slalome a šprinte na divokej vode v bratislavskom Čunove. Najprv sa o bronz postarala hliadka kajakárok 3x K1. O niekoľko minút neskôr dopádlovali do cieľa v súťaži hliadok 3x K1 aj muži a Slováci si vybojovali striebro.

Nazbierali štyri trestné sekundy

Hliadka kajakárok v zložení Eliška Mintálová, Jana Dukátová a Soňa Stanovská brala bronz, keď v konkurencii deviatich tímov Slovenky zaostali o 6,46 s za víťazným zoskupením Veľkej Británie (Kimberley Woodsová, Fiona Pennieová a Mallory Franklinová). Striebro berú Češky, ktoré mali v cieli o jednu sekundu a jednu stotinu lepší čas ako Slovenky. Slovinky na štvrtom mieste zasa dosiahli o 51 stotín horší výsledný čas ako trio Sloveniek.

Bronz v súťaži hliadok má veľkú cenu aj pre Janu Dukátovú, ktorá sa na MS v Čunove lúči s dlhoročnou úspešnou kariérou. „Vedeli sme na seba reagovať celkom dobre. Škoda ťukov, to ma trochu mrzí, mohlo to byť lepšie. Nazbierali sme štyri trestné sekundy, ale máme bronz a treba sa z toho tešiť,“ zhodnotila olympionička Mintálová podľa Slovenskej kanoistiky.

Muži mali náročnejšiu konkurenciu

Muži mali medzi kajakármi o poznanie náročnejšiu konkurenciu, predstavilo sa až 20 tímov. Slovenskí reprezentanti v zložení Jakub Grigar, Martin Halčin a Adam Gonšenica boli tretí v poradí a čistou jazdou sa na dlhý čas usadili na prvom mieste.

Nemci chytili 50-sekundovú penalizáciu a favorizovaní Česi dosiahli až o 5 sekúnd horší výsledný čas ako Slováci. Napokon sa na prvú priečku predrali Francúzi, ktorí vďaka bezchybnej a rýchlej jazde zdolali Slovákov o 1,85 s. Zlato si vybojoval tím v zložení Boris Neveu, Mathieu Biazizzo, Benjamin Renia. Bronz s dvoma trestnými sekundami získali Slovinci.

Triu ušiel cenný kov

Medzi kanoistkami triu Monika Škáchová, Simona Glejteková a Zuzana Paňková ušiel cenný kov o 1,27 sekundy. V konečnom účtovaní dostali šesť trestných sekúnd a obsadili piatu priečku v konkurencii ôsmich trojíc. Zvíťazili Češky (Tereza Fišerová, Gabriela Satková, Martina Satkova) pred Španielkami a Ruskami.

Medzi kanoistami slovenský tím v zložení Matej Beňuš, Marko Mirgorodský a Alexander Slafkovský urobil na trati dva dotyky a skončil tretí s mankom 5,49 s na prvú priečku. Zlato si vybojovali Francúzi (Martin Thomas, Denis Gargaud Chanut, Nicolas Gestin) a striebro Česi. Pôvodne prišli Slováci do cieľa mimo medailovej trojice, no po korekcii bránkových rozhodcov poskočili na 3. pozíciu.

Zbierku medailí môžu vylepšiť

Pohľad do historických štatistík vraví, že Slovensko si vo svojom parádnom športovom odvetví – vodnom slalome – vybojovalo medaily s poradovým číslom 61, 62 a 63 na majstrovstvách sveta.

Aktualizovaná slovenská bilancia má podobu: 25 zlatých – 19 strieborných – 19 bronzových medailí. Túto zbierku môžu slovenskí vodní slalomári vylepšiť počas víkendu, keď v Bratislave-Čunove vyvrcholí svetový šampionát súťažami jednotlivcov.

Súčasťou MS vo vodnom slalome je aj svetový šampionát vo vodnom zjazde.

V zjazde nezískali ani jednu medailu

Na majstrovstvách sveta vo vodnom zjazde v bratislavskom Čunove, ktoré sú súčasťou svetového šampionátu vo vodnom slalome, slovenskí reprezentanti nezískali v stredu v tímových súťažiach ani jednu medailu.

Najbližšie k nej mala hliadka kanoistov v zložení Matej Beňuš, Ladislav Daník a Jaromír Ivanecký. Slováci v konečnom účtovaní obsadili 4. priečku, od bronzu ich delilo 1,57 sekundy. Zlato putuje do Francúzska, striebro do Česka a bronz do Talianska.

Neobsadili sme súťaže hliadok

Medzi kajakárkami trojica Tereza Polónyová, Simona Maceková, Katarína Kopúnová obsadila poslednú 6. priečku, keď od pódia ich delilo priepastných 12,68 sekundy. Najcennejší kov si vypádlovali Češky pred Nemkami a Francúzkami.

Medzi kajakármi trio Ondrej Macúš, Kamil Kaniščák, Samuel Herbort skončilo tiež šieste, na medailu Slovákom chýbalo 4,88 sekundy. Zlato putuje do Nemecka, striebro do Francúzska a bronz do Nemecka.

Slovensko v Čunove neobsadilo súťaže hliadok medzi kanoistkami ani medzi deblkanoistami.

Viac k osobe Adam GonšenicaAlexander SlafkovskýEliška MintálováJakub GrigarJana DukátováMarko MirgorodskýMartin HalčinMatej BeňušMonika ŠkáchováSimona GlejtekováSoňa StanovskáZuzana Paňková