Slovenské súdy v roku 2025 vydali zatiaľ sedem medzinárodných zatýkacích rozkazov. Ako ďalej informovalo Ministerstvo spravodlivosti SR, Slovensku boli zase doručené dve žiadosti o vydanie osôb.
33 žiadostí o vydanie osôb
Pre porovnanie, za obdobie predchádzajúceho roku 2024 bolo slovenskými súdmi vydaných 17 medzinárodných zatýkacích rozkazov, zatiaľ čo na Slovensko bolo doručených 33 žiadostí o vydanie osôb na základe medzinárodných zatykačov.
Ficov poradca Lindtner podal trestné oznámenie na prokurátora Kysela, podozrieva ho z návodu na krivé obvinenie
„Medzinárodný zatýkací rozkaz je inštitút upravený v Trestnom poriadku a určený na zjednodušenie právnej spolupráce medzi SR a nečlenskými štátmi Európskej únie, respektíve ostatnými tretími štátmi. Tento právny nástroj slúži na získanie obvinených osôb z tretích krajín mimo Európskej únie, je nevyhnutný pri trestnom stíhaní a výkone trestov odňatia slobody. Obsahuje informácie o obvinenej osobe, právnej kvalifikácii trestného činu a ďalších potrebných údajoch, a v prípade žiadosti o vydanie osoby na výkon trestu musí byť priložený právoplatný rozsudok,“ vysvetlil rezort spravodlivosti.
Vydanie medzinárodného zatykača
Dokumenty o vydaní medzinárodných zatykačov sú prostredníctvom ministerstva spravodlivosti zasielané Národnej ústredni Interpolu, ktorý následne na základe žiadosti vyhlasuje medzinárodné pátranie a zaradí danú osobu do databázy „Red Notice“ (červený obežník), čím sa umožní vyhľadávanie osoby na medzinárodnej úrovni.
Slovensko v prípade Kulák porušilo práva advokáta, rozhodol o tom Európsky súd
„V prípade, ak je hľadaná osoba lokalizovaná, Ministerstvo spravodlivosti SR zašle orgánom dožiadaného štátu medzinárodný zatýkací rozkaz spolu s extradičnou žiadosťou, ktorá zahŕňa aj žiadosť o predbežné zadržanie osoby,“ uviedol rezort.
Bývalí zamestnanci ministerstva zahraničia podali na rezort hromadnú žalobu
Doplnil, že v nadväznosti na doterajšie praktické skúsenosti a vývoj judikatúry sa súčasne vedie diskusia za účelom viacerých legislatívnych zmien v rámci konania o európskom zatýkacom rozkaze a medzinárodnom zatýkacom rozkaze, a v prípade modernizácie konania o európskych zatykačoch aj na úrovni Európskej únie.