Bratislava 28. júna (WEBNOVINY) – Väčšina slovenských finančných riaditeľov vidí vyhliadky svojich podnikov prevažne pozitívne. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Deloitte, ktorý po prvýkrát realizovala medzi finančnými riaditeľmi, a to v Chorvátsku, Českej republike, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a Slovensku. “Slovenskí manažéri patria v rámci strednej Európy rozhodne k viac optimistickým vo finančných vyhliadkach svojich firiem. Na druhej strane v porovnaní s ich českými kolegami sú viac zdržanliví, podobne ako napríklad Maďari,“ uviedla firma Deloitte v prieskume.
“Aj keď je u nás dôvera v pozitívne ekonomické vyhliadky, ktoré sú podporené 3,6 percentným rastom HDP, hlavným podnikateľským cieľom zostáva znižovanie nákladov a udržanie vyrovnaného zadlženia. Väčšina spoločností sa sústredí na upevnenie postavenia na domácom trhu s cieľom vybudovať si miestnu prevahu a pripraviť sa na ďalšiu expanziu do zahraničia,“ uviedol senior manažér na oddelení auditu Deloitte Slovensko Jozef Hýbl. Takmer 22 % z oslovených slovenských finančných riaditeľov potvrdilo, že ich hlavným zámerom na budúci rok je znižovanie nákladov, a to hlavne priamych nákladov.
Až 92 % z oslovených slovenských finančných riaditeľov vyjadrilo averziu k zvyšovaniu rizika v bilancii spoločnosti. “Napriek priaznivým náladám zostávajú naši finanční riaditelia na Slovensku pevne na zemi. Na názore šetrenia a znižovania nákladov, ako jednou z hlavných priorít na najbližší rok, sa zhoduje 100 percent respondentov,“ konštatuje sa v prieskume. Takmer 62 % slovenských finančných riaditeľov je znepokojených celkovou úrovňou externého financovania a ekonomickej neistoty, ktorej ich spoločnosti čelia.
Prieskumu medzi finančnými riaditeľmi sa zúčastnilo 138 finančných riaditeľov z Chorvátska, Českej republiky, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenska. Spoločnosť Deloitte poskytuje služby v oblasti auditu, daní, poradenstva a finančného poradenstva klientom v mnohých odvetviach verejného a súkromného sektora. Na základe výsledkov prieskumu podnikanie je najjednoduchšie vo Veľkej Británii, Dánsku, Írsku, Fínsku či Švédsku.