Slovenskí hokejisti vyhrávali nad Ruskom 2:0, ale na Švajčiarskom pohári prehrali po nájazdoch

Slovensko - rusko, hokej
  • aktualizované 12. decembra 22:23

Slovenskí hokejoví reprezentanti prehrali s olympijským výberom Ruska 2:3 po samostatných nájazdoch vo svojom prvom vystúpení na prípravnom turnaji NaturEnergie Challenge 2019. Znamená to, že Slovensko pod vedením kanadského trénera Craiga Ramsayho si v piatok vo švajčiarskom Vispe zahrá o 3. miesto proti Nórsku. Severania vo večernom zápase podľahli domácim Švajčiarom hladko 0:5.

Zápas Slovensko – Nórsko sa v piatok začne o 16.15 h. Neskôr od 19.45 h príde na rad finále Švajčiarsko – Olympijský tím Ruska. Slováci s 13 hráčmi z Tipsport ligy v zostave viedli nad favorizovanými Rusmi po prvej tretine 2:0. Strelecky sa presadili Michael Vandas a Adam Liška.

Ruskí reprezentanti, ktorých káder tvoria hráči z Kontinentálnej hokejovej ligy, vyrovnali dvoma gólmi až v tretej tretine. Zápas nerozhodlo ani päťminútové predĺženie vo formáte troch proti trom a muselo sa do nájazdov. V nich až traja ruskí hokejisti prekonali slovenského brankára Mateja Tomeka. Ten sa napriek tomu stal najlepším hráčom Slovenska v tomto zápase.

V druhom štvrtkovom súboji si od 19.45 h zahrajú domáci Švajčiari proti Nórom.

Švajčiarsky pohár 2019

• Visp (Švaj.) – štvrtok

Švajčiarsko – Nórsko 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)

Rusko olympionici – Slovensko 3:2 po sam. nájazdoch (0:2, 0:0, 2:0 – 0:0, 1:0)
Góly: 41. Košelev (Dergačov), 51. Kotľarevskij (Galimov, Aľajev), rozhod. sam. nájazd Kudriavcev – 6. Vandas (Zigo), 14. Liška (Puliš, Krivošík)
Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0
Nájazdy: Kodola – nedal, L. Hudáček – nedal, Kudriavcev – gól /1:0/, Zuzin – nedal, Galimov – gól /2:0/, Marcel Haščák – nedal, Košelev – gól /3:0/ – koniec

Slovensko: M. Tomek – Čerešňák, Ivan, Štajnoch, Kozák, Jánošík, Ďaloga, Koch, Ďatelinka – Marcel Haščák, L. Hudáček, Hecl – Skalický, A. Kollár ml., Zuzin – Krivošík, Puliš, Liška – Matoušek, Zigo, Vandas
Rusko: Konovalov – Pajgin, Šaripzanov, Voronkov, Jermakov, Demidov, Karpuchin, Pogorišnyj, Aľajev – Košelev, Dergačov, Igumnov – Tolčinskij, Byvaľcev, Kudriavcev – Kovalenko, Kodola, Kajumov – Cyplakov, Galimov, Kotľarevskij

Hlasy (zdroj: RTVS):

Adam Liška (útočník SR, strelec gólu): „Dve tretiny sme hrali, čo sme mali. Dobre sme to mali rozohraté. V tretej tretine sme dostali rýchlo gól, súper prevzal ´momentum´ na svoju stranu, bol zrazu na koni a bol lepší. Cítil som sa celkom dobre, ľahšie ako predtým, keď som začínal turnaj.“

Ján Pardavý (asisten trénera SR): „Hneď na začiatku tretej tretiny sme v prvom striedaní urobili chybu. Mali sme to tam urobiť lepšie. Zostali nám pred brankárom dvaja ruskí hráči a znížili. Odvtedy sme trochu znervózneli, čo sa prejavilo na našej hre.“

Matej Tomek (brankár SR): „Dostať gól po tridsiatich sekundách od začiatku tretiny je eše horšie ako inkasovať do kabíny.“

Libor Hudáček (útočník SR): „Bola by to pekná čerešnička, ak by som dnes skóroval, keď už som mal tú reprezentačnú stovku… Asi mi to však nebolo súdené. Celkovo za tie roky som mal šťastie, že som bol zdravý a že mi držala forma prakticky deväť sezón. Dúfam, že ešte prídu aj ďalšie zápasy a víťazstvá v národnom tíme.“

Slovákom vyšiel úvod prvého súboja vo Vispe. A činil sa najmä štvrtý útok. Už v 6. min sa pred brankárom Rusov Konovalovom výborne zorientoval Vandas. Navrátilec do reprezentácie po dvoch rokoch sa otočil s pukom a otvoril skóre – 1:0. V 14. min pred Konovalovom uplatnil svoj dôraz Liška a hoci jeden z ruských hráčov úmyselne posunul bránku, gól mladého slovenského útočníka platil – 2:0.

Rusi sa pomalšie rozbiehali, ale od druhej tretiny už boli lepším tímom na ľade, hoci aj Slováci mali šance. Neuspeli Hudáček, Skalický ani Hecl, po Vandasovej strele v 28. min zvonila bránková konštrukcia. Gólovo Rusi zabrali až v tretej dvadsaťminútovke. V jej úvode zostal úplne voľný Košelev a znížil na 1:2.

V polovici tretej tretiny delovka Kotľarevského v presilovke v štýle Ovečkina znamenala vyrovnanie – 2:2. Ruskí hráči mali aj ďalšie šance, ale zostali nevyužité. Išlo sa do predĺženia trom proti trom, v ktorom boli opäť lepší výborne korčuľujúci Rusi, ale neskórovali. Najväčšiu šancu mal dve sekundy pred koncom predĺženia Kovalenko, Tomekovi pomohla pri jeho pokuse žŕdka. Rozuzlenie priniesli až nájazdy a v nich až traja ruskí hráči skórovali. Na slovenskej strane nestrelil gól nikto, hoci Marcel Haščák mieril do žŕdky.