Nový návrh Európskeho parlamentu a Rady Európy hovorí o prísnejšej ochrane spoločenských zvierat v celej Európskej únii. Sloboda Zvierat s iniciatívou Zvierací ombudsman dlhodobo poukazujú na kruté podmienky, v ktorých majitelia držia zvieratá v tesných, špinavých a nevyhovujúcich chovoch. Zvieracie utrpenie v priamom prenose trvajúce už roky, a to všetko za účelom obchodu a zisku.
Za rok 2023 bolo, podľa MPRV SR, legálnou cestou vyvezených zo Slovenska takmer 12 400 zvierat. Počet však môže byť mnohonásobne väčší vzhľadom na stále prítomnú existenciu „chovných” staníc , ktoré podnikajú nelegálne. To znamená, bez povinnej registrácie a potrebných sprievodných dokumentov na vývoz do zahraničia.
Na Slovensku stále neexistuje účinná legislatíva. V minulosti obidve organizácie spoločne podnikli viacero aktivít na sprísnenie zákona v oblasti chovu a ponuky psov a mačiek na predaj Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ako Štátnej veterinárnej a potravinovej správe. No neúspešne.
Tentokrát podali hromadnú pripomienku k nariadeniu EÚ o dobrých životných podmienkach pre psy a mačky. Úprava v návrhu EÚ je podľa nich nie dostatočná na to, aby riešila problém tam kde vzniká, na Slovensku.
Návrh, ktorý bol do 20. marca 2024 v medzirezortnom pripomienkovom konaní, pochádza z dielne Európskeho parlamentu a Rady Európy. Dodatočné zmeny, ktoré organizácie požadujú, boli podporené 1001 podpismi občaniek a občanov SR. Povinných 500 podpisov, potrebných pre podanie hromadnej pripomienky, získali už počas jedného dňa.
Do návrhu požadujú dodatočne zaviesť:
- Povinnosť kontroly a schvaľovania chovu pred jeho založením, kontrola podmienok vopred a priamo na mieste.
Na základe výskumu iniciatívy Zvierací ombudsman realizovaného v roku 2022,
Z 26 opýtaných Regionálnych veterinárnych a potravinových správ, v ktorých bolo v tom čase zaregistrovaných 972 chovných zariadení, vykonali kontrolu iba v 105 chovných zariadeniach; v zvyšných sa spoliehali na informácie uvedené v žiadosti o registráciu. - Objektívne kontroly v súlade s aktuálnymi vedeckými poznatkami.
Doteraz veterinárni inšpektori nekontrolovali welfare zvierat, iba formálne splnenie podmienok, ktoré právna úprava stanovuje, hodnotenie zostáva príliš subjektívne.
Striktné obmedzenie počtu chovných psov a mačiek.Najzásadnejším nedostatkom súčasnej úpravy, je že umožňuje chov psov a mačiek v akomkoľvek počte, čo má za následok, že veľké podnikateľské subjekty s cieľom vyššieho zárobku, chovajú psov a mačky vo veľkých počtoch, podľa zistení v mnohých prípadoch aj v počte nad 100 kusov. Jedným z takýchto príkladov bolo niekoľko množiarní v okrese Zvolen. V prvom chove išlo o 130 dospelých psov, v druhom chove sa nachádzalo ďalších 130 dospelých psov, oba v budovách určených na chov hospodárskych zvierat Všeobecný zákaz uvádzania ponúk na predaj spoločenských zvierat prostredníctvom online prostredia s výnimkami riadne schválených a registrovaných chovov. Online predaj „kvitne” na Slovensku už roky a sú v ňom zainteresovaní aj súkromní veterinárni lekári. Doposiaľ sa nenašla politická vôľa zastaviť kruté obchodovanie so šteňatami. Ľudia v nevedomosti podporujú obchod práve kúpou zvieraťa bez preukazu pôvodu cez internetové platformy typu Bazoš.
- Presné časové lehoty pri prešetrovaní podnetov na zlé zaobchádzanie so zvieratami.
- Skrátenie trojmesačnej časovej lehoty na povinnú identifikáciu psov a mačiek.
Je potrebné zaviesť povinnú identifikáciu psov a mačiek, avšak lehota v ktorej by mal túto povinnosť chovateľ splniť by mala byť kratšia ako 3 mesiace, čo by malo zamedziť obchádzaniu právnej úpravy.
Kompletné znenie požiadaviek nájdete TU.
Ďalej Kristína Devínska, koordinátorka kampaní Slobody zvierat: “ Spoločnú európsku legislatívu na zlepšenie chovných podmienok a vysledovateľnosti psov a mačiek vítame. V nariadení sú do veľkej miery akceptované aj závery európskej platformy dobrovoľníkov pre dobré životné podmienky domácich zvierat a tiež stanoviska Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín. Do našich podmienok prinesie veľa užitočných zmien. Vzhľadom na fakt, že patríme ku krajinám EÚ, kde sa množeniu a priekupníctvu so zvieratami dobre darí, je potrebné spraviť ešte o krok viac. Roky sledujeme a snažíme sa zmeniť to, čo nefunguje v praxi, no v prvom rade zachraňujeme následky príliš benevolentnej legislatívy – zbedačené psy z množiarní slúžiace výlučne na biznis. “
Lenka Grešová, právnička iniciatívy Zvierací ombudsman, dodáva: “ Predložený návrh nariadenia EÚ považujeme za významný posun k zvyšovaniu právnej ochrany psov a mačiek v množiarňach. Keďže ani naše dlhoročné snahy a úsilie o prijatie účinnej vnútroštátnej právnej úpravy na reguláciu množiarní do súčasnosti Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR nereflektovalo, zavedenie jednotnej právnej ochrany psov a mačiek chovaných na rozmnožovanie za komerčným účelom na úrovni EÚ sa javí ako jediný účinný spôsob, ako zastaviť nelegálne množenie zvierat. Za jednu z najzásadnejších pripomienok, ktoré sme k návrhu predložili považujeme potrebu zaviesť kontrolu a hodnotenie stavu welfare individuálnych zvierat a obmedzenie počtu chovaných zvierat v takzvaných veľkochovoch.Vyššie v TS tvrdíme, že naj. je pre nás obmedziť počty ks v chove. Zabezpečenie ochrany spoločenských zvierat by malo byť prioritnejšie, ako podpora súkromných záujmov podnikateľov, chovajúcich zvieratá v nevhodných podmienkach výlučne za účelom dosiahnutia zisku.“
Signatári pripomienok k návrhu zákona, splnomocnili ochranárske organizácie na ďalší postup. V blízkom období, by mali byť predmetom rozporového rokovania s predkladateľom návrhu právneho predpisu, ktorým sú zástupcovia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
V minulosti k téme vyšla tlačová správa: PREDKLADÁME ANTIMNOŽIARSKY NÁVRH
Informačný servis