Slovenskí prokurátori majú pozitívne výsledky v boji proti detským sobášom, so svojimi skúsenosťami sa podelili vo Viedni

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Konferencia.jpg
Účastníci 25. konferencie Aliancie proti obchodovaniu s ľuďmi vo Viedni. Foto: Generálna prokuratúra SR
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenskí prokurátori vykazujú v procese vyšetrovania trestnej činnosti obchodovania s ľuďmi formou detských sobášov vysoko pozitívne výsledky. So svojimi skúsenosťami sa podelili na 25. konferencii Aliancie proti obchodovaniu s ľuďmi vo Viedni.

Tohtoročnou témou medzinárodného fóra bola „Ochrana detstva, formovanie budúcnosti: Výzva na ukončenie obchodovania s deťmi“, ktorú zorganizovala Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

Vyšetrovanie prípadov obchodovania s ľuďmi je podľa prokuratúry vo veľkej časti založené na svedeckých výpovediach obetí tejto trestnej činnosti.

Priorita prokuratúry

Jednou z výziev pre orgány činné v trestnom konaní je identifikovať obete detských sobášov ako obete trestnej činnosti obchodovania s deťmi, keďže ich vlastní rodičia sú páchatelia tejto špecifickej trestnej činnosti a následne ich vypočuť po obsahovej a procesnej stránke tak, aby sa už v ďalšom konaní ich výsluch nemusel opakovať,“ uviedla vo svojom príspevku panelistka konferencie, prokurátorka generálnej prokuratúry Zuzana Király.

Prioritou prokuratúry je účinný boj proti trestnej činnosti obchodovania s deťmi. Má totiž závažný dopad na dieťa a zasahuje ho v podobe tráum na celý život.

Csm_vieden1_b7fde1d27c.jpg
Prokurátorka Generálnej prokuratúry SR Zuzana Király (vpravo) počas 25. konferencia Aliancie proti obchodovaniu s ľuďmi. Foto: Generálna prokuratúra SR

Stovky účastníkov

Na konferencii sa každý rok stretávajú zástupcovia národných orgánov, medzinárodných organizácií, organizácií občianskej spoločnosti a súkromného sektora z celého regiónu OBSE, aby poskytli platformu na diskusiu, znásobili existujúce úsilie a vytvorili nové riešenia v boji proti obchodovaniu s ľuďmi.

V tomto roku bolo zaregistrovaných približne 800 účastníkov z celého regiónu OBSE a aj mimo neho, pričom rekordných, takmer 500 osobných registrácií, podčiarklo dôležitosť témy boja proti obchodovaniu s deťmi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe: Zuzana Király
Firmy a inštitúcie: GP Generálna prokuratúra SR