BRATISLAVA 10. apríla (WEBNOVINY) – Slovenskí vedci pracujú na výskume, ktorý môže priniesť riešenia pri liečbe nádorových ochorení. Takéto bádanie robia napríklad na Univerzite Komenského či Slovenskej akadémii vied, informuje hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák.
Vedci napríklad vyvinuli technológiu založenú na paládnatých komplexoch kurkumínu a ukázala významné účinky pri spomaľovaní rastu nádorových buniek. „Výrazný útlm rastu chorých buniek sme zistili najmä pri tých u krčka maternice,“ vysvetľuje jeden z pôvodcov technológie profesor Ferdinand Devínsky.
Vďaka spolupráci Univerzity Komenského s Ústavom experimentálnej onkológie SAV a Národným onkologickým ústavom vedci dosiahli výsledky aj pri zisťovaní rakoviny vaječníkov analýzou moču.
Organizácie SAV majú za sebou aj ďalšie úspešné technológie zamerané na boj s rakovinou. Jednou z nich je zariadenie pre izoláciu nádorových buniek priamo z krvi. „Inovácia v tomto prípade spočíva v tom, že pacientovi sa krv neodoberá, ale pracuje sa priamo s celým objemom krvi, čím je možné izolovať väčšie množstvo nádorových buniek,“ hovorí Katarína Müllerová z Kancelárie pre transfer technológií SAV.
V súčasnosti sa pracuje na uplatnení technológií slovenských vedcov v praxi. Zabezpečuje sa ich patentová ochrana a hľadajú partnerov z podnikateľskej sféry, aby sa mohli reálne uplatniť i na trhu.